Programi i ditës
Madhësia e tekstit
Radioja Kombëtare Bullgare © 2024 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Bullgaria dëshiron të presë një forum botëror për turizmin aventurier

Foto: tourism.government.bg

“Turizmi në Bullgari po zgjohet dhe shpejtësia e rimëkëmbjes së tij po rritet.” Këtë e deklaroi ministri i turizmit Ilin Dimitrov para BNR-së nga Berlini, ku merr pjesë në ekspozitën më të madhe dhe më prestigjioze ndërkombëtare të turizmit në botë, Internationale Tourismus-Börse. Bullgaria është e përfaqësuar në forum me 44 kompani turistike. Stenda e vendit tonë u vizitua nga Sekretari i Përgjithshëm i Organizatës Botërore të Turizmit në Kombet e Bashkuara, Zurab Pololikashvili. Bullgaria do të aplikojë për të qenë partnere e ekspozitave më të mëdha turistike në Shtutgart, Lajpcig dhe Hamburg, tha Ilin Dimitrov për BNR. Vendi ynë gjithashtu dëshiron të presë një ekspozitë turistike aventureske të Organizatës Botërore të Turizmit të Aventurës. Pritet që kjo të ndodhë në vitin 2024 ose 2025, me shumë mundësi në Plovdiv.

Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Më shumë nga rubrika

Maja Stançov Kamëk është një xhevahir në kurorën e Rodopeve Perëndimore - një eko-shteg i ri në bashkinë Llëki

Bashkia Llëki e Rodopeve po punon për ndërtimin e një eko-shtegu të ri që do të çojë drejt majës emblematike Stançov Kamëk, mësojmë nga faqja e internetit bgtourism.bg. Maja është 1299 m e lartë dhe fjalë për fjalë qëndron mbi qytetin Llëki. Tani pjesa..

botuar më 24-07-14 8.40.PD

#Buzlluxha: simboli komunist bullgar është bërë i famshëm në Instagram

Monumenti i braktisur në majën Buzlluxha është bërë i famshëm në Instagram, duke zënë vendin e 10-të në renditjen e ndërtesave të braktisura më të vizituara në botë. Të dhënat e kompanisë së sigurimeve Alan Boswell Group, e specializuar në..

botuar më 24-07-13 9.30.PD

Një tren turistik me vagonë retro do të udhëtojë në linjën e binareve të ngushta në korrik

Një tren special me vagonë ​​retro do të udhëtojë çdo të shtunë dhe të diele gjatë korrikut në një itinerar nga stacioni Septemvri deri në stacionet Velingrad dhe Cvetino dhe në drejtim të kundërt me rastin e Festave të 51-ta Kulturore të Velingradit...

botuar më 24-07-02 3.52.MD