Programi i ditës
Madhësia e tekstit
Radioja Kombëtare Bullgare © 2023 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Në takime të ndryshme ndërkombëtare do të diskutohet lufta në Ukrainë

Foto: EPA/BGNES

Ministrat e Punëve të Jashtme dhe të Mbrojtjes të BE-së do të takohen në Bruksel. Tema kryesore e debateve do të jetë mbështetja për Ukrainën. Takimi është përgatitor për takimin e liderëve evropianë më 23 dhe 24 mars. Në fillim, ministri i Jashtëm ukrainas Dmitro Kuleba do të informojë në internet për situatën në terren, si dhe për nevojat urgjente të Kievit. Sipas “Radio Svoboda”, ministrat e jashtëm të BE-së do të nënshkruajnë një plan për t'i siguruar Ukrainës municione gjatë 12 muajve të ardhshëm.

Ministrat e drejtësisë të më shumë se 40 vendeve do të takohen më 20 mars në Londër, raporton AFP. Ata do të diskutojnë për rritjen e mbështetjes për Gjykatën Penale Ndërkombëtare pasi magjistratët në Hagë lëshuan një urdhër arresti për presidentin rus Vladimir Putin.

Vetë Putini do të kërkojë më shumë se kurrë një shfaqje solidariteti nga homologu i tij kinez Xi Jinping, i cili po e viziton Moskën. Xi do të jetë lideri i parë botëror që do t'i shtrëngojë dorën Putinit pasi Gjykata Ndërkombëtare Penale lëshoi një urdhër për arrestimin e tij më 17 mars për krime lufte në Ukrainë, shkruan “The Telegraph”.

Zëdhënësi i Shtëpisë së Bardhë, John Kirby tha për Fox News se çdo thirrje e Putinit dhe Xi për një armëpushim tani është e papranueshme, sepse ajo thjesht do të "ratifikonte arritjet e deritanishme të Rusisë". Mihajlo Podoljak, këshilltar i presidentit ukrainas, kritikoi planin e propozuar të Kinës për një zgjidhje paqësore të konfliktit ruso-ukrainas. Ai vuri në dukje mungesën e detajeve në plan, të kombinuara me natyrën kontradiktore të klauzolave të tij, raporton UNIAN.

Më shumë nga rubrika

Parashikimi i motit për 7 qershorin

Ditën e mërkurë mbi Bullgarinë Perëndimore do të ketë vranësira të shpërndara. Aty do të bjerë shi deri në mesditë. Në Bullgarinë Qendrore dhe Lindore do të mbajë mot me diell me vranësira të shpërndara dhe të larta, temperaturat minimale do të jenë..

botuar më 23-06-06 7.10.MD

Parlamenti zgjodhi Nikollaj Denkov kryeministër

Kuvendi Popullor votoi dhe miratoi Akademikun Nikollaj Denkov kryeministër. 132 votuan “pro”, “kundër” 69, pa të abstenuar. Denkov mori mbështetje nga GERB-SDS (një “kundër”), PP-DB dhe DPS. Struktura e kabinetit PP-DB dhe GERB-SDS u mbështet..

rinovuar më 23-06-06 6.36.MD

Presidenti mendon se koalicioni i ri i bëri zgjedhjet të pakuptimta

Para se parlamenti të votonte për kabinetin e propozuar nga dy formacionet PP-DB dhe GERB-SDS, presidenti Rumen Radev rekomandoi që qeveria e re “të mos tradhtojë interesat kombëtare pasi liderët e koalicionit të ri tradhtuan besimin e votuesve të..

botuar më 23-06-06 2.26.MD