Programi i ditës
Madhësia e tekstit
Radioja Kombëtare Bullgare © 2024 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Moska dhe Pekini janë kundër një skenari bërthamor në Ukrainë

Foto: BGNES

Pas bisedimeve zyrtare në Kremlin, liderët e Rusisë dhe Kinës, Vladimir Putin dhe Xi Jinping, riafirmuan parimin se nuk mund të ketë fitues në një luftë bërthamore dhe ajo nuk duhet të fillojë kurrë.

"Ne besojmë se shumë nga dispozitat në planin e paqes të propozuar nga Kina korrespondojnë me qasjen ruse dhe mund të merren si bazë e zgjidhjes së paqes kur ka gatishmëri për të në Perëndim dhe në Kiev," tha Putin, duke pranuar se tani për tani nuk ka një gatishmëri të tillë. Ai dha si shembull synimin e Britanisë së Madhe për t'i dorëzuar Ukrainës jo vetëm tanke, por edhe predha me uranium të varfëruar. “Nëse e gjithë kjo ndodh, atëherë Rusia do të detyrohet të reagojë në përputhje me rrethanat, duke pasur parasysh se Perëndimi kolektiv ka filluar të përdorë armë me komponentë bërthamore”, shtoi Putin.

Foto: EPA/BGNES

Shtetet e Bashkuara nuk besojnë se Kina është në gjendje të jetë një ndërmjetës i paanshëm midis Moskës dhe Kievit për luftën në Ukrainë, tha zëdhënësi i Këshillit të Sigurisë Kombëtare të Shtëpisë së Bardhë, John Kirby. Ai vuri në dukje se Kina nuk kritikon pushtimin rus të Ukrainës dhe vazhdon të blejë naftë ruse me paratë nga të cilat Kremlini paguan për luftën. Kina, shtoi Kirby, "vazhdon të përsërisë propagandën ruse" se SHBA dhe vendet e tjera perëndimore janë fajtorë për luftën, raportoi AFP.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Më shumë nga rubrika

Kanë kaluar 33 vjet nga miratimi i Kushtetutës së re të Bullgarisë

Më 12 korrik 1991, Asambleja e Shtatë e Kuvendit të Madh Popullor miratoi Kushtetutën e re të Bullgarisë dhe u shpërnda, kujton BTA. Kjo është kushtetuta e parë e re në ish-kampin socialist, e cila hyri në fuqi që të nesërmen, më 13 korrik...

botuar më 24-07-12 9.04.MD

Parashikimi i motit për fundjavën

Ditën e shtunë do të jetë me diell dhe e nxehtë. Pas mesditës do të ketë vranësira, por vetëm në disa vende të veçanta në lindje do të ketë reshje shiu për pak kohë. Temperaturat minimale do të lëvizin ndërmjet 18 dhe 23°, në Sofje 18°...

botuar më 24-07-12 7.30.MD

Po diskutojnë për krijimin e një shoqate ndërkombëtare të bullgarëve

Kryetarët e rajonit të Taraklisë në Moldavi dhe të Unionit të Bullgarëve të Banatit dhe deputeti i parlamentit rumun Georgi Nakov diskutuan për bashkëpunimin dhe mbështetjen në projektet ndërkombëtare që synojnë ruajtjen e trashëgimisë kulturore..

botuar më 24-07-12 1.10.MD