Programi i ditës
Madhësia e tekstit
Radioja Kombëtare Bullgare © 2023 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Moska dhe Pekini janë kundër një skenari bërthamor në Ukrainë

Foto: BGNES

Pas bisedimeve zyrtare në Kremlin, liderët e Rusisë dhe Kinës, Vladimir Putin dhe Xi Jinping, riafirmuan parimin se nuk mund të ketë fitues në një luftë bërthamore dhe ajo nuk duhet të fillojë kurrë.

"Ne besojmë se shumë nga dispozitat në planin e paqes të propozuar nga Kina korrespondojnë me qasjen ruse dhe mund të merren si bazë e zgjidhjes së paqes kur ka gatishmëri për të në Perëndim dhe në Kiev," tha Putin, duke pranuar se tani për tani nuk ka një gatishmëri të tillë. Ai dha si shembull synimin e Britanisë së Madhe për t'i dorëzuar Ukrainës jo vetëm tanke, por edhe predha me uranium të varfëruar. “Nëse e gjithë kjo ndodh, atëherë Rusia do të detyrohet të reagojë në përputhje me rrethanat, duke pasur parasysh se Perëndimi kolektiv ka filluar të përdorë armë me komponentë bërthamore”, shtoi Putin.

Foto: EPA/BGNES

Shtetet e Bashkuara nuk besojnë se Kina është në gjendje të jetë një ndërmjetës i paanshëm midis Moskës dhe Kievit për luftën në Ukrainë, tha zëdhënësi i Këshillit të Sigurisë Kombëtare të Shtëpisë së Bardhë, John Kirby. Ai vuri në dukje se Kina nuk kritikon pushtimin rus të Ukrainës dhe vazhdon të blejë naftë ruse me paratë nga të cilat Kremlini paguan për luftën. Kina, shtoi Kirby, "vazhdon të përsërisë propagandën ruse" se SHBA dhe vendet e tjera perëndimore janë fajtorë për luftën, raportoi AFP.

Më shumë nga rubrika

Jordan Conev dhe Deljan Peevski

“Bullgaria Demokratike” kërkon tërheqjen e Peevskit nga komisioni kushtetues

Në Kuvendin Popullor, bashkëkryetari i “Bullgarisë Demokratike” (DB) Hristo Ivanov kërkoi rikonstruksionin e komisionit për çështje kushtetuese në të cilin u zgjodh deputeti i Lëvizjes për të Drejtat dhe Liritë (DPS) Deljan Peevski. Zëvendës..

botuar më 23-06-08 12.27.MD

BE mirëpret përmirësimin e sigurisë në kufijtë e Bullgarisë dhe Rumanisë

Komisioni Evropian vlerësoi përparimin e Bullgarisë dhe Rumanisë në projektin gjashtëmujor të mbrojtjes së kufirit. Komisioni mirëpriti rezultatet e 3 muajve të parë. “Bullgaria po ndërmerr veprime për të përmirësuar procedurat e përshpejtuara..

botuar më 23-06-08 10.06.PD

Presidenti Radev dënoi shpërthimin e Hidrocentralit Kahovka

Dënoj fuqishëm sulmin ndaj digës “Nova Kahovka”, i cili rrezikon shumë civilë, përbën një rrezik serioz për mjedisin dhe kërcënon sigurinë e termocentralit bërthamor “Zaporozhie”. Ata që janë përgjegjës për këtë akt të egër duhet të mbajnë..

botuar më 23-06-08 9.02.PD