Programi i ditës
Madhësia e tekstit
Radioja Kombëtare Bullgare © 2023 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Tabloja e piktorit Xhaksën Pollëk i kushtohet aktores Lorën Bekoll

Një fragment i pikturës së Xhaksën Pollëk i zbuluar gjatë aksionit të Drejtorisë Kryesore të Luftimit të Krimit të Organizuar
Foto: BNR

Tabloja e Xhaksën Pollëk e zbuluar në Bullgari ka një dedikim në shpinë, që besohet se është shkruar nga vetë piktori, për yllin e Hollivudit Llorën Bekoll, për ditëlindjen e saj në vitin 1949. Kjo u bë e qartë sot në një konferencë për shtypin të prokurorisë. Nëse vërtetohet autenticiteti i tablosë, kjo do të thotë se piktura ishte fillimisht një dhuratë personale nga Pollëk për Bekoll. Sipas BNT, tabloja ishte pjesë e koleksionit të diktatorit komunist rumun Nikollae Çaushesku.

Zëvendësprokurorja e qytetit Desisllava Petrova shpjegoi se mënyra se si tabloja u gjet në Bullgari që tani do të sqarohet. Prokuroria kërkoi një ekspertizë tjetër për origjinalitetin, ndonëse deri më tani u kryen dy, të cilat tregojnë se teknika e pikturimit dhe ngjyrat e bojërave korrespondojnë me krimitarinë e Xhaksën Pollëk.


Më shumë nga rubrika

Parashikimi i motit për 3 qershorin 2023

Të shtunën në vend do të kalojë një front i ftohtë atmosferik. Para mesditës në gjysmën veriperëndimore dhe pas mesditës deri në mesnatë edhe në juglindje do të zhvillohen vranësira dhe në shumë vende do të ketë reshje intensive të shoqëruara me..

botuar më 23-06-02 6.02.MD
Nikollaj Denkov

Nikolaj Denkov: Të hënën e kthejmë mandatin të plotësuar

“Lajmi nga dje është se kemi një përbërje kabineti. Lajmi i sotëm është se ne kemi zhvilluar bisedime se si duhet të sigurojmë shumicën për reformën kushtetuese. Të hënën në orën 11:00 i kthejmë presidentit mandatin e plotësuar.” Këtë e deklaroi..

botuar më 23-06-02 5.57.MD

Prokurori i përgjithshëm kërkoi imunitetin e Bojko Borisov

Kryeprokurori bëri kërkesë për heqjen e imunitetit të një përfaqësuesi të popullit, për të cilin prokuroria e shtetit thotë se ka inicialet B.B. Pak ditë më parë, Prokuroria e qytetit të Sofjes i propozoi Kryeprokurorit të Bullgarisë që të paraqesë..

botuar më 23-06-02 5.43.MD