Programi i ditës
Madhësia e tekstit
Radioja Kombëtare Bullgare © 2023 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Ukraina do të negociojë me Rusinë, por jo me Vlladimir Putin

Salla e Samitit të BE-së në Bruksel Залата за срещата на върха на ЕС в Брюксел, 10 декември 2020 г.
Foto: EPA/BGNES

Të enjten dhe të premten, më 23 dhe 24 mars, liderët evropianë takohen në Bruksel për të diskutuar luftën në Ukrainë dhe sigurimin e ndihmës së nevojshme ushtarake për Kievin. Presidenti ukrainas Vollodimir Zelenskii do të marrë pjesë nga distanca në fillim të takimit. Presidenti i Këshillit Evropian, Sharll Mishell, kujtoi se synimi është që BE t’i sigurojë Ukrainës 1 milion predha 155 mm brenda një viti.

Ukraina nuk e hedh poshtë idenë e negociatave me Rusinë, “por dialogu me diktatorin rus Vlladimir Putin është i pamundur”. Këtë e theksuan para “Politico” ministri i jashtëm ukrainas Dmitro Kuleba dhe sekretari i Këshillit të Sigurisë Kombëtare të Ukrainës, Aleksej Danillov.

Çdo vend evropian duhet të arrestojë presidentin rus Vlladimir Putin nëse ai e viziton. Kështu tha sekretari amerikan i shtetit, Antëni Blinken, nofton CNN.

Drejtori i Përgjithshëm i Agjencisë Ndërkombëtare të Energjisë Atomike, Rafaell Grosi, paralajmëroi se siguria bërthamore e Centralit Atomik elektrik Zaporozhie të Ukrainës nuk është e garantuar me besueshmëri, raportoi AFP. Sipas organizatës, “linja e fundit emergjentee energjisë” e centralit, e dëmtuar që nga 1 marsi, mbetet “e fikur dhe në riparim”. Kjo linjë lejon që centrali të garantojë parrezikshmërinë dhe sigurinë bërthamore si një mjet i fundit, domethënë duke ftohur reaktorët.


Më shumë nga rubrika

Nderojmë kujtimin e të ndjerëve

Të shtunën para Rrëshajave, Kisha Ortodokse Bullgare nderon kujtimin e të krishterëve ortodoksë të ndjerë. Këtë vit, kjo ditë bie më 3 qershor. Ditën e të ndjerëve, kambana bie me zi - me një goditje të matur për të kujtuar të gjallët të respektojnë të..

botuar më 23-06-03 11.00.PD

Nderojmë kujtimin e viktimave të kampit të përqendrimit "Belene".

Sot, më 3 qershor, në orën 12:00 në vendin e ish-kampit të përqendrimit “Belene” në ishullin Persin në lumin Danub do të mbahet ceremonia vjetore në kujtim të viktimave të kampit më të madh për kundërshtarët politikë të Partisë Komuniste Bullgare në..

botuar më 23-06-03 9.45.PD

Parashikimi i motit për 3 qershorin 2023

Të shtunën në vend do të kalojë një front i ftohtë atmosferik. Para mesditës në gjysmën veriperëndimore dhe pas mesditës deri në mesnatë edhe në juglindje do të zhvillohen vranësira dhe në shumë vende do të ketë reshje intensive të shoqëruara me..

botuar më 23-06-02 6.02.MD