Programi i ditës
Madhësia e tekstit
Radioja Kombëtare Bullgare © 2023 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Muaji i shenjtë i Ramazanit për myslimanët filloi

Foto: BGNES

Në 30 ditët e ardhshme, mbi 1.8 miliardë myslimanë në mbarë botën do të respektojnë muajin e shenjtë të Ramazanit. Nga lindja e diellit deri në perëndim të diellit ata duhet të përmbahen nga ushqimi dhe uji.

Pas perëndimit të diellit më 22 mars, në të gjitha xhamitë e Bullgarisë u fal namazi i parë gjatë agjërimit mysliman. Ramazani është një nga tre muajt me rëndësi të madhe për myslimanët.

“Ramazani është kulmi i adhurimit dhe jetës fetare që kalojmë gjatë gjithë vitit. Ramazani është një forcë që i duhet secilit prej nesh”, tha në mesazhin e tij kryemyftiu Mustafa Haxhi.

Tradicionalisht, në këtë muaj, besimtarët bëjnë donacione bamirësie dhe ofrojnë darka të quajtura iftar që të mos mbetet askush i braktisur. Agjërimi përfundon me festën e madhe fetare të Ramazan Bajramit.

Më shumë nga rubrika

Teodor Ushev prezanton një ekspozitë retrospektive në qytetin francez Ansi

Një ekspozitë e madhe retrospektive e animatorit dhe regjisor bullgar me famë botërore Teodor Ushev do të jetë e hapur për vizitorët nga sot në kështjellën mesjetare në Ansi. “Çështja e kujtesës” do të vazhdojë deri më 2 tetor të këtij viti. dhe në të..

botuar më 23-06-02 12.11.MD

Gazetarët bullgarë nga 33 vende diskutojnë temën “Media dhe liria” në Kazanllëk

“Nëse liria do të thotë diçka, kjo është e drejta për t’u thënë njerëzve atë që ata nuk duan të dëgjojnë.” Ky citim është i gdhendur pranë statujës së George Orwell përballë ndërtesës së BBC në Londër. Si për t’u kujtuar nëpunësve të pushtetit..

botuar më 23-06-02 10.56.PD

Pse dhe si do të respektojë Bullgaria elementet e Konventës së Stambollit?

Bullgaria do të duhet të respektojë elemente të veçanta të Konventës së Këshillit të Evropës për parandalimin dhe luftimin e dhunës ndaj grave dhe të dhunës në familje, pasi dokumenti mori "dritën jeshile" nga Këshilli i Bashkimit Evropian këtë..

botuar më 23-05-31 3.44.MD