Programi i ditës
Madhësia e tekstit
Radioja Kombëtare Bullgare © 2023 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Shkupi tenton të ideologjizojë të drejtat e bullgarëve maqedonas

Kostadin Koxhabashev
Foto: BGNES

Jemi thellësisht të shqetësuar nga veprimet e vazhdueshme të Shkupit për të kufizuar të drejtat e asociimit dhe shprehjes së lirë të komunitetit bullgar në Maqedoninë e Veriut, tha zëvendësministri i jashtëm dhe zëdhënës i Ministrisë së Jashtme Kostadin Koxhabashev. Shkupi nuk ka paraqitur ndonjë argument real për kontestimin e regjistrimit të shoqatave bullgare.

“Vendimin e kanë marrë me përfshirjen joparimore, të njëanshme dhe tendencioze të emrave të shoqatave në një kontekst të deformuar historik dhe ideologjik. Fakti që bindjet e bullgarëve në Maqedoninë e Veriut nuk janë në përputhje me doktrinën zyrtare ideologjike të shtetit nuk do të thotë se ato janë të papajtueshme me parimet demokratike dhe rendin juridik. Vlerësimet dhe kualifikimet për Ivan Mihajllovin në Maqedoninë e Veriut nuk qëndrojnë në dëshmi historike dhe kanë për qëllim ruajtjen e monopolit të një interpretimi të qëllimshëm dhe revizionist të historisë sonë të përbashkët”, tha Koxhabashev.

“Shqetësimet tona janë se institucionet në Shkup, në vend që të përpiqen të parandalojnë krime të reja kundër bullgarëve vendas dhe përfaqësuesve të shtetit bullgar, po humbasin energji dhe kohë duke u përpjekur të demonstrojnë se problem nuk ekziston.Ky qëndrim është kundërproduktiv për aspiratat e Shkupit për integrim sa më të shpejtë evropian”, shtojnë nga MPJ.


Më shumë nga rubrika

Reagimet e para pas dorëzimit të mandatit të dytë parlamentar për qeverinë

Pas dorëzimit të mandatit nga presidenti, mendoj se u bë e qartë se çfarë është alternativa, komentoi në Facebook bashkëkryetari i “Po e vazhdojmë ndryshimin” – (PP) Asen Vasilev . Diktaturë apo republikë parlamentare. Zgjedhja tani për tani është..

botuar më 23-05-30 9.19.PD

Presidenti ia dorëzoi mandatin e dytë PP-DB-së, por la të kuptohet se ai nuk duhet të përmbushet

Kreu i shtetit Rumen Radev ia dorëzoi mandatin e dytë për formimin e qeverisë Nikollaj Denkovit - kandidati për kryeministër nga grupi i dytë parlamentar më i madh në Legjislaturën e 49-të të Kuvendit Popullor - "Po e vazhdojmë ndryshimin - Bullgaria..

botuar më 23-05-29 6.14.MD
Radostin Vasilev

Treguan citate të veçanta nga negociatat politike për të formuar një qeveri

Deputeti i partisë “Po e vazhdojmë ndryshimin” (PP), Radostin Vasilev, ka njoftuar se po largohet nga partia për shkak të koalicionit të përgatitur me GERB-in. "Është një gënjeshtër e plotë se janë bërë regjistrime të grupeve, në seli," tha Vasilev..

botuar më 23-05-26 12.59.MD