Programi i ditës
Madhësia e tekstit
Radioja Kombëtare Bullgare © 2023 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Pentagoni është i shqetësuar për ndihmën kineze për Rusinë kundër Ukrainës

Lloyd Austin
Foto: EPA/BGNES

Presidentja e Komisionit Evropian, Ursula von der Leyen, përshëndeti marrëveshjen e arritur për t'i dhënë Ukrainës 1 milion predha 155 mm pas përfundimit të ditës së parë të takimit të liderëve evropianë.

Vizita e liderit kinez Xi Jinping në Moskë dhe takimi i tij me Presidentin Vladimir Putin, nënshkrimi i një sërë dokumentesh që konfirmojnë partneritetin dypalësh përballë luftës ruse në Ukrainë dërgon një "sinjal alarmues" se Kina është e gatshme të mbështesë Rusinë. Kështu deklaroi kreu i Pentagonit, gjeneral Lloyd Austin para Komitetit të Financave të Dhomës së Përfaqësuesve në Kongres. Sekretari i Shtetit i Mbrojtjes theksoi se nëse Kina ofron mbështetje materiale për Rusinë, lufta në Ukrainë do të vazhdojë dhe do të kthehet nga rajonale në globale, raporton UNIAN.

Më shumë nga rubrika

Nderojmë kujtimin e të ndjerëve

Të shtunën para Rrëshajave, Kisha Ortodokse Bullgare nderon kujtimin e të krishterëve ortodoksë të ndjerë. Këtë vit, kjo ditë bie më 3 qershor. Ditën e të ndjerëve, kambana bie me zi - me një goditje të matur për të kujtuar të gjallët të respektojnë të..

botuar më 23-06-03 11.00.PD

Nderojmë kujtimin e viktimave të kampit të përqendrimit "Belene".

Sot, më 3 qershor, në orën 12:00 në vendin e ish-kampit të përqendrimit “Belene” në ishullin Persin në lumin Danub do të mbahet ceremonia vjetore në kujtim të viktimave të kampit më të madh për kundërshtarët politikë të Partisë Komuniste Bullgare në..

botuar më 23-06-03 9.45.PD

Parashikimi i motit për 3 qershorin 2023

Të shtunën në vend do të kalojë një front i ftohtë atmosferik. Para mesditës në gjysmën veriperëndimore dhe pas mesditës deri në mesnatë edhe në juglindje do të zhvillohen vranësira dhe në shumë vende do të ketë reshje intensive të shoqëruara me..

botuar më 23-06-02 6.02.MD