Programi i ditës
Madhësia e tekstit
Radioja Kombëtare Bullgare © 2023 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Bullgaria kundërshton uljen me 40 për qind të ndotjes nga termocentralet

Foto: Zhivko Nanev

Bullgaria nuk heq dorë nga rinegocimi i Planit të Rimëkëmbjes dhe Qëndrueshmërisë me Komisionin Evropian, deklaroi ministri i energjetikës Rosen Hristov pas takimit të ministrave të energjisë në Bruksel. Megjithatë, ai pranoi se procesi është i vështirë dhe një takim i ri do të vijë pas 3 javësh, njoftoi korrespondentja e BNR në Bruksel, Angelina Piskova. Hristov shpjegoi se vendi ynë aktualisht po kundërshton objektivin e vendosur nga qeveria e mëparshme e Bullgarisë për të reduktuar emetimet nga termocentralet me 40 për qind, që prek 14-15 objekte. “Analizat treguan se për ne është e parealizueshme. Nëse e bëjmë duhet të mbyllim kapacitetet. Nëse i mbyllim do të kemi pasiguri në furnizimin me energji elektrike”, tha ai.


Më shumë nga rubrika

Jordan Conev dhe Deljan Peevski

“Bullgaria Demokratike” kërkon tërheqjen e Peevskit nga komisioni kushtetues

Në Kuvendin Popullor, bashkëkryetari i “Bullgarisë Demokratike” (DB) Hristo Ivanov kërkoi rikonstruksionin e komisionit për çështje kushtetuese në të cilin u zgjodh deputeti i Lëvizjes për të Drejtat dhe Liritë (DPS) Deljan Peevski. Zëvendës..

botuar më 23-06-08 12.27.MD

BE mirëpret përmirësimin e sigurisë në kufijtë e Bullgarisë dhe Rumanisë

Komisioni Evropian vlerësoi përparimin e Bullgarisë dhe Rumanisë në projektin gjashtëmujor të mbrojtjes së kufirit. Komisioni mirëpriti rezultatet e 3 muajve të parë. “Bullgaria po ndërmerr veprime për të përmirësuar procedurat e përshpejtuara..

botuar më 23-06-08 10.06.PD

Presidenti Radev dënoi shpërthimin e Hidrocentralit Kahovka

Dënoj fuqishëm sulmin ndaj digës “Nova Kahovka”, i cili rrezikon shumë civilë, përbën një rrezik serioz për mjedisin dhe kërcënon sigurinë e termocentralit bërthamor “Zaporozhie”. Ata që janë përgjegjës për këtë akt të egër duhet të mbajnë..

botuar më 23-06-08 9.02.PD