Programi i ditës
Madhësia e tekstit
Radioja Kombëtare Bullgare © 2023 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Rumen Radev: Duam mbështetje nga BE-ja për prodhuesit tanë bujqësor

Foto: BGNES

Presidenti Rumen Radev ia ka ngritur problemin e importit të grurit nga Ukraina, Presidentes së Komisionit Evropian, Ursula von der Leyen dhe Presidentit të Këshillit të BE-së, Charles Michel. Kështu ka bërë të ditur kreu i shtetit për gazetarët. "Së bashku me liderët e Polonisë, Hungarisë, Republikës Çeke, Rumanisë, ne insistojmë në rregullimin urgjent të kësaj çështjeje dhe mbështetjen e duhur për prodhuesit tanë bujqësorë në mënyrë që ajo të korrespondojë me dëmin që ata po vuajnë", tha presidenti.

Zëdhënësja e Komisionit Evropian, Miriam Garcia Ferrer, njoftoi se Bullgaria do të marrë ndihmë të njëhershme në shumën prej 16,75 milionë euro për shkak të vështirësive që kanë prodhuesit e saj për shkak të eksportit të drithit nga Ukraina.

Protesta bujqësore bllokon kufirin me Rumaninë

Më shumë nga rubrika

Pllamen Tonçev

Një këshilltar i kryeministrit bullgar ka koordinuar qëndrimin bullgar me një qytetar të Maqedonisë së Veriut

Kryetari i Agjencisë Shtetërore për Siguri Kombëtare (DANS) Pllamen Tonçev në seancën e sotme në parlament njoftoi për një rast të konstatuar në të cilin një këshilltar i kryeministrit bullgar ka koordinuar qëndrimet e Ministrisë së Punëve të Jashtme..

botuar më 23-05-30 4.06.MD
Kirill Petkov

Kirill Petkov: Pamë një sulm kundër republikës parlamentare

“Pas asaj që pashë ditën e hënë në dorëzimin e mandatit, vendosa të kthehem në Bullgari një ditë më herët nga takimi i shumicës së liderëve evropianë në forumin GLOBSEC në Bratislavë. Ne pamë qartë një sulm ndaj republikës parlamentare. Askush nuk mund..

botuar më 23-05-30 3.12.MD
Maria Gabriel

Shumica më konstruktive mund të jetë me GERB

E nominuara nga GERB-SDS për kryeministre, Maria Gabriel, vendosi kushte para PP-DB për të vazhduar negociatat për formimin e një qeverie. “Bisedimet nuk janë në një epokë akullnajash. Megjithatë, nuk ka rreze dielli për të shkrirë akullin. Bisedimet..

botuar më 23-05-30 2.41.MD