Programi i ditës
Madhësia e tekstit
Radioja Kombëtare Bullgare © 2023 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Protesta bujqësore bllokon kufirin me Rumaninë

Foto: BGNES

Prodhuesit e drithërave bllokuan për 2 orë me qindra makineri bujqësore qarkullimin drejt pikës kufitare “Ura e Danubit” pranë qytetit Ruse dhe rrugën drejt Rumanisë pranë Kardamit. Protestuesit mbyllën edhe portin e qytetit Silistra. Bllokadës në Vidin iu bashkuan edhe fermerët nga Rumania. Ata janë të pakënaqur me dumpingun pa taksa të importeve të grurit nga Ukraina. Sipas protestuesve, çmimet e tregut të drithërave dhe të kulturave vajdhënëse nuk mbulojnë koston e prodhimit. Në magazina ka shumë prodhim të pashitur dhe është problem ku do të mblidhet korrja e re.

Të pakënaqurit këmbëngulin se rregullorja e BE-së për importet pa taksa nga Ukraina të mos zgjatet.

Protesta do të vazhdojë edhe në ditët në vijim deri në fund të muajit mars.


Më shumë nga rubrika

Nuk ka asnjë optimizëm për jetëgjatësinë e qeverisë së re

1/3 e bullgarëve presin që qeveria e re të zgjasë maksimumi gjysmë vit deri në zgjedhjet lokale, sipas një sondazhi sociologjik të Agjencisë “Alpha Research”, të kryer për BNT. 29 për qind e të anketuarve besojnë se qeveria do të mbijetojë 1 vit...

botuar më 23-06-07 9.03.PD

Parashikimi i motit për 7 qershorin

Ditën e mërkurë mbi Bullgarinë Perëndimore do të ketë vranësira të shpërndara. Aty do të bjerë shi deri në mesditë. Në Bullgarinë Qendrore dhe Lindore do të mbajë mot me diell me vranësira të shpërndara dhe të larta, temperaturat minimale do të jenë..

botuar më 23-06-06 7.10.MD

Parlamenti zgjodhi Nikollaj Denkov kryeministër

Kuvendi Popullor votoi dhe miratoi Akademikun Nikollaj Denkov kryeministër. 132 votuan “pro”, “kundër” 69, pa të abstenuar. Denkov mori mbështetje nga GERB-SDS (një “kundër”), PP-DB dhe DPS. Struktura e kabinetit PP-DB dhe GERB-SDS u mbështet..

rinovuar më 23-06-06 6.36.MD