Programi i ditës
Madhësia e tekstit
Radioja Kombëtare Bullgare © 2024 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Presidenti i RSM: Vendi ynë nuk do të humbasë nëse përfshijmë edhe bullgarët

Stevo Pendarovski
Foto: EPA/BGNES

Nëse bullgarët përfshihen në Kushtetutë, vendi ynë nuk do të humbasë. Përfshirja e bullgarëve në ligjin bazë në asnjë mënyrë nuk kërcënon sovranitetin maqedonas, pavarësinë dhe rrugën evropiane të vendit. Kështu tha presidenti i Republikës së Maqedonisë së Veriut, Stevo Pendarovski, në një konferencë të përbashkët për shtyp me presidentin e Austrisë, Alexander Van der Bellen, në Shkup, transmeton BNT. Kjo është një nga kërkesat e protokollit të nënshkruar mes Bullgarisë dhe RSM në vitin 2022 dhe një kusht për vazhdimin e integrimit evropian të vendit. Pendarovski deklaroi se në Republikëm e Maqedonisë së Veriut ka 3500 bullgarë, duke përmendur të dhënat nga regjistrimi i marsit të vitit të kaluar. Sipas tij, sa më shpejt do të krijohet një komision për të përgatitur propozimet e nevojshme për ndryshimet në Kushtetutë, shton BGNES.
Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Më shumë nga rubrika

Me 100% të protokolleve të përpunuara zgjedhore, në parlamentin e ri hyjnë 7 parti

“GERB-SDS” është forca e parë politike në votimin për parlamentin kombëtar të mbajtur më 9 qershor me 100% të protokolleve  të numëruara seksionale zgjedhore, njoftoi Komisioni Qendror i Zgjedhjeve. Rezultatet janë këto: GERB-SDS..

botuar më 24-06-11 9.32.PD

Parashikimi i motit për 11 qershorin 2024

Të martën do të mbajë sërish mot kryesisht me diell. Do të fryjë erë e dobët jugperëndimore. Përqendrimi i pluhurit të Saharasë nga veriu do të ulet. Mbetet i nxehtë me temperatura maksimale ndërmjet 34° dhe 39°, në Sofje – rreth 33°. Në..

botuar më 24-06-10 7.35.MD

Me 93.53% të protokolleve zgjedhore të përpunuara, 7 parti hyjnë në parlamentin e ri

“GERB-SDS” është forca e parë politike në votimin për parlamentin kombëtar me 85,47 për qind të ë protokolleve të numëruara seksionale zgjedhore, njoftoi Komisioni Qendror i Zgjedhjeve. Rezultatet që nga ora 16:00 e datës 10..

rinovuar më 24-06-10 5.12.MD