Programi i ditës
Madhësia e tekstit
Radioja Kombëtare Bullgare © 2024 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Presidenti i RSM: Vendi ynë nuk do të humbasë nëse përfshijmë edhe bullgarët

Stevo Pendarovski
Foto: EPA/BGNES

Nëse bullgarët përfshihen në Kushtetutë, vendi ynë nuk do të humbasë. Përfshirja e bullgarëve në ligjin bazë në asnjë mënyrë nuk kërcënon sovranitetin maqedonas, pavarësinë dhe rrugën evropiane të vendit. Kështu tha presidenti i Republikës së Maqedonisë së Veriut, Stevo Pendarovski, në një konferencë të përbashkët për shtyp me presidentin e Austrisë, Alexander Van der Bellen, në Shkup, transmeton BNT. Kjo është një nga kërkesat e protokollit të nënshkruar mes Bullgarisë dhe RSM në vitin 2022 dhe një kusht për vazhdimin e integrimit evropian të vendit. Pendarovski deklaroi se në Republikëm e Maqedonisë së Veriut ka 3500 bullgarë, duke përmendur të dhënat nga regjistrimi i marsit të vitit të kaluar. Sipas tij, sa më shpejt do të krijohet një komision për të përgatitur propozimet e nevojshme për ndryshimet në Kushtetutë, shton BGNES.
Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Më shumë nga rubrika

Shkupi duhet të përmbushë angazhimet e tij ndaj bullgarëve maqedonas

Në Qendrën Kulturore dhe Informative Bullgare në Shkup, përfaqësues të komunitetit bullgar në Maqedoninë e Veriut u takuan me zëvendësministrin e punëve të jashtme Ivan Kondov, njoftoi BTA. “Ne nënshkruam një marrëveshje miqësie dhe fqinjësie të..

botuar më 24-06-13 8.52.PD
Foto: FB / Elizabeth.Kostova.Foundation

Poezia takon natyrën në një festival letrar në Sofje

Nga data 13 deri më 20 qershor, Sofja është nikoqire e edicionit të 16-të të festivalit ndërkombëtar letrar “KryeqytetiLetërsia”. Tema e këtij viti është "Poezia/Natyra", kushtuar ndërlidhjes mes artit poetik dhe mjedisit në një botë ku natyra nuk..

botuar më 24-06-13 5.35.PD
Rodopet Lindore

Parashikimi i motit për 13 qershorin 2024

Të enjten para mesditës vranësira do të shpërndahet, në shumë rajone do të mbajë mot kryesisht me diell. Rreth dhe pas mesditës, fillimisht në zonat malore e më pas në pjesën tjetër të vendit do të zhvillohen vranësira. Do të ketë reshje të shkurtra..

botuar më 24-06-12 7.40.MD