Programi i ditës
Madhësia e tekstit
Radioja Kombëtare Bullgare © 2024 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Presidenti i RSM: Vendi ynë nuk do të humbasë nëse përfshijmë edhe bullgarët

Stevo Pendarovski
Foto: EPA/BGNES

Nëse bullgarët përfshihen në Kushtetutë, vendi ynë nuk do të humbasë. Përfshirja e bullgarëve në ligjin bazë në asnjë mënyrë nuk kërcënon sovranitetin maqedonas, pavarësinë dhe rrugën evropiane të vendit. Kështu tha presidenti i Republikës së Maqedonisë së Veriut, Stevo Pendarovski, në një konferencë të përbashkët për shtyp me presidentin e Austrisë, Alexander Van der Bellen, në Shkup, transmeton BNT. Kjo është një nga kërkesat e protokollit të nënshkruar mes Bullgarisë dhe RSM në vitin 2022 dhe një kusht për vazhdimin e integrimit evropian të vendit. Pendarovski deklaroi se në Republikëm e Maqedonisë së Veriut ka 3500 bullgarë, duke përmendur të dhënat nga regjistrimi i marsit të vitit të kaluar. Sipas tij, sa më shpejt do të krijohet një komision për të përgatitur propozimet e nevojshme për ndryshimet në Kushtetutë, shton BGNES.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Më shumë nga rubrika

Njihen tre përfaqësuesit e PP-DB për Parlamentin Evropian

Nikolla Minçev, Radan Kënev dhe Hristo Petrov (Ico Hazarta) do të jenë tre përfaqësuesit e "Po e vazhdojmë ndryshimin - Bullgaria Demokratike" (PP-DB) në Parlamentin Evropian. Figura të njohura të PP-DB-së nuk do të jenë në Parlamentin e ardhshëm..

botuar më 24-06-12 6.46.MD

Presidenti nuk tha se kur do të mblidhte parlamentin e ri

Pres që pjesëmarrësit në zgjedhje të bëjnë analizën e tyre të thellë se pse u krijua hendeku i thellë mes bullgarëve dhe partive. Refuzimi i shumicës së qytetarëve për të marrë pjesë në zgjedhje është tregues - ata nuk identifikohen me PR-në e..

botuar më 24-06-12 2.51.MD
Deljan Peevski

Peevski: Duhet të ketë një qeveri të rregullt për të stabilizuar vendin

Pres një ftesë nga lideri i forcës më të madhe politike Bojko Borisov dhe GERB-SDS për të gjithë liderët euroatlantikë për të filluar bisedime për të ardhmen e atdheut, thuhet në një pozitë të bashkëkryetarit të DPS-së Deljan Peevski. Lëvizja është..

botuar më 24-06-12 11.29.PD