Programi i ditës
Madhësia e tekstit
Radioja Kombëtare Bullgare © 2023 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

“Heshtja e bardhë” – kartëvizita e kompozitorit Boris Karadimçev

Foto: lostbulgaria.com

Autori i muzikës argëtuese bullgare – ky është imazhi i kompozitorit Boris Karadimçev, i lindur më 30 mars, saktësisht 90 vjet më parë (1933). Si autor i qindra këngëve, muzikës filmike dhe të estradës, drejtor artistik shumëvjeçar i korit për fëmijë "Pim-Pam", profesor në Akademinë Kombëtare për Arte Teatrale dhe Kinematografike, ai zhvilloi talentin e tij në zhanre dhe fusha të ndryshme.

Boris Karadimçev filloi të kompozojë muzikë pop që në vitet 1950, kur punoi me formacionin muzikor "Xhazi i të Rinjve" dhe këngët e tij të para datojnë në vitet 1960. Edhe pse puna e tij përfshin edhe muzikën klasike (simfonike, dhome, etj.), muzika e tij filmike (për mbi 40 filma artistikë dhe 120 filma të animuar), muzika për fëmijë dhe ajo argëtuese janë veçanërisht të dashura të disa brezave. Ne e kujtojmë Boris Karadimçevin si një person shumëngjyrësh me një histori të pasur krijuese.

Boris Karadimçev u largua nga ne në vitin 2014, por meloditë e tij janë ende me ne. Shumë nga hitet e tij i kanë rezistuar kohës – ndër to është një nga këngët e tij më të bukura “Heshtja e Bardhë”, interpretuar nga Georgi Minçev dhe “Shturcite”, "Heshtja e bardhë" bazuar në tekstin e Bogomil Gudevit u shpall "Melodia e Vitit" në konkursin televiziv me të njëjtin emër në vitin 1967. Po atë vit fitoi edhe çmimin e parë në festivalin "Orfeu i Artë". Kënga ka një sërë orkestrimesh, por versioni origjinal përfaqëson plotësisht si tingullin e fundit të viteve '60 në Bullgari, ashtu edhe stilin e paimitueshëm të Boris Karadimçevit.

Përgatiti në shqip: Vesella Mançeva


Më shumë nga rubrika

"Buzëqeshu" – gjithmonë ka përse!

Akoma me paraqitjen e saj në reality show-n e parë muzikore në Bullgari "Star Academy" në vitin 2005, Vjara Pantaleeva tërhoqi vëmendjen tonë jo vetëm me zërin e saj të fuqishëm, por edhe me emocionin e thellë në çdo shfaqje të saj. Deri më tani..

botuar më 23-06-06 10.55.PD

Diço përcjell një mesazh të fortë me këngën “Dhe pas ëndrrës”

“Dhe pas ëndrrës” është kënga e parë e Diços për vitin 2023. Është gjithçka që presim nga këngëtari me një zë prej kadifeje: një melodi magjepsëse, tekst i fortë, një video me ndikim dhe një interpretim mjeshtëror. “Mesnata” – kënga e re e..

botuar më 23-06-05 1.23.MD

Me këngën Redwall, grupi Flying Nomads përqafon kauzën e mbrojtjes së mjedisit

Dyshja bullgare e neofolkut botëror Flying Nomads është rikthyer me këngën Redwall. Në projektin e tyre të fundit, Kristina Angellova (dafne, perkusion) dhe Daniel Angelov (dajre, vokal) shprehin shqetësimin e tyre për kërcënimin e drejtpërdrejtë që..

botuar më 23-06-04 10.05.PD