Programi i ditës
Madhësia e tekstit
Radioja Kombëtare Bullgare © 2023 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Edhe sot, prodhuesit e drithërave po protestojnë për shkak të importit të drithit të lirë nga Ukraina

Foto: BTA

Prodhuesit e drithërave nga i gjithë vendi mbyllën trafikun me traktorë në pikën kufitare "Ura e Danubit" pranë qytetit Ruse dhe formuan autokolona me kamionë të lehtë dhe të rëndë. Fermerët po protestojnë me një kërkesë kryesore - të ndalet importi i drithit dhe lulediellit nga Ukraina, për shkak të të cilit po vuan prodhimi vendas. Prodhuesit e grurit nga qyteti Vidin gjithashtu protestuan dhe bllokuan rrugën ndërkombëtare E-79 në hyrje të qytetit. Njerëz të pakënaqur nga rajoni i qytetit Pernik pritet të dalin në një marsh proteste përgjatë autostradës për në Sofje. Ndërkaq, nga zyra e shtypit e presidentit Rumen Radev njoftuan se ai sot do të takohet me përfaqësues të Asociacionit  Kombëtar të Prodhuesve të Drithërave. Pas kësaj do të vendoset nëse aksionet treditore të protestës do të vazhdojnë, tha për BTA Nikollaj Kirov, kryetar i Bashkimit të Prodhuesve të Drithërave në qytetin Burgas.

Më shumë nga rubrika

Parashikimi i motit për 3 tetorin

Të martën temperaturat minimale do të jenë nga 8 deri në 13°, në bregun jugor të Detit të Zi deri në 18°, në Sofje – 9°. Gjatë ditës do të jetë kryesisht me diell. Temperatura maksimale do të jetë nga 22 në 27°, në kryeqytet - 23°. Do të..

botuar më 23-10-02 7.15.MD
Kirill Petkov

PP-DB paraqitën propozime për reforma në shërbime, GERB nuk do t’i mbështesë

Grupi parlamentar i PP-DB dorëzoi në sekretariatin e Kuvendit Popullor projektligjet për reformat në shërbimet e sigurisë. Lidhur me këtë, bashkëkryetari i koalicionit Kirill Petkov njoftoi se kishte takime me ministrin e jashtëm austriak dhe..

botuar më 23-10-02 6.28.MD

Minatorët dhe punëtorët e energjetikës në protestë parashtruan gjashtë kërkesa

Minatorët dhe punëtorët e energjetikës në protestë dolën me gjashtë kërkesa për të ndaluar bllokadat Ata insistojnë për rinegocimin e Planit të Rimëkëmbjes dhe Qëndrueshmërisë në sektorin e energjisë; për garantimin e funksionimit të..

botuar më 23-10-02 4.54.MD