Programi i ditës
Madhësia e tekstit
Radioja Kombëtare Bullgare © 2023 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Hebrenjtë festojnë Pesah, festën e shpëtimit

Foto: EPA/BGNES

Çdo vit në ditën e 14-të të muajit të parë të Nisanit të kalendarit hebre, hebrenjtë në mbarë botën festojnë Pesahun, duke e nderuar Perëndinë. Festa fillon në mbrëmje me një vakt solemn Seder. Ai simbolizon natën e fundit para Daljes së hebrenjve nga Egjipti. Ushqimi është ritual, në tryezë duhet të ketë medoemos bukë pa maja, mish kurbani të pjekur me barishte të hidhura dhe një vezë të zier. Ka shumë kërkesa të tjera, çfarë lejohet dhe çfarë nuk lejohet në shtëpi dhe në tavolinë. Në ditën e parë të festës, të gjithë djemtë e parëlindur bëjnë të ashtuquajturin “Ta'anit”, duke mos ngrënë dhe pirë nga lindja e diellit deri në perëndim të diellit në shenjë mirënjohjeje ndaj Zotit Shpëtimtar.

Të krishterët e kthejnë Pesahun në një festë të Jezusit, si shpëtimtar i njerëzimit.

Më shumë nga rubrika

Qefini i Virgjëreshës së Shenjtë – një festë e madhe për të krishterët ortodoksë

Kisha Ortodokse kremton sot festën kishtare të Qefinit të Virgjëreshës së Shenjtë. Në shumicën e gjuhëve sllave, fjala "qefin" do të thotë "mbulesë" dhe "mbrojtje". Festa është krijuar për të nderuar shfaqjen e Nënës së Zotit në Kostandinopojë...

botuar më 23-10-01 8.10.PD

Grindjet partiake dhe sharjet i shoqërojnë gjithmonë zgjedhjet e pushtetit vendor bullgar

Bullgaria është në prag të zgjedhjeve të radhës për kryetarë bashkie dhe këshilltarë bashkiakë, të cilët formojnë pushtetin vendor në rajone të ndryshme të vendit. Si institucioni kryesor politik i qytetarëve në një shoqëri demokratike, qeverisja..

botuar më 23-09-30 7.05.PD
Foto: Muzeu Historik Rajonal - Dobriç

"Dobriç thërret dhe feston" – prezantime të Muzeut Historik Rajonal - Dobriç

Me rastin e 83-vjetorit të nënshkrimit të Marrëveshjes së Krajovës dhe rikthimit të Dobruxhës Jugore në kufijtë e Bullgarisë, në faqen e internetit të Muzeut Historik Rajonal në Dobriç mund të shihni prezantimet "Dobruxha thërret"  dhe "Dobriç feston"..

botuar më 23-09-24 11.10.PD