Madhësia e tekstit
Radioja Kombëtare Bullgare © 2024 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Viktoria Tomova në finalen në Zaragozë

Viktoria Tomova

Tenistja Viktoria Tomova sot do të garojë për titullin në turneun në Zaragozë me një fond çmimesh prej 80 mijë dollarësh. Kundërshtarja e saj do të jetë e 103-ta në botë dhe e katërta në renditje, Tereza Martincova nga Çekia. Bullgarja e renditur në vendin e dytë doli në finale pasi mundi spanjollin Leyre Romero Gormaz me 6:4, 6:3. Tenistja jonë më e mirë fitoi 70 pikë për renditjen botërore, në të cilën zë vendin e 98-të.

Kombëtarja e shahut për femra me titullin kampion europian në Budva

Shahistet bullgare arritën suksesin më të madh sportiv të vitit

Mendjet e bukura të Nurg y ul Salimov a , Gergana Pejçev a , Anto a neta Stefanov a , Viktori j a Radev a dhe Bel l osl l ava K rë stev a  i sollën Bullgarisë suksesin më të madh sportiv në vitin 2023 me titullin e fituar nga..

botuar më 23-12-29 7.30.PD
Ivan Çeparinov

Çeparinov dhe Salimova mbeten ndër elitën e shahut të shpejtë botëror

Shahistët bullgarë Ivan Çeparinov dhe Nurgyul Salimova tashmë nuk janë në pozitat drejtuese, por gjithsesi renditen ndër më të mirët në Kampionatin Botëror të Shahut të Shpejtë për meshkuj dhe femra në Samarkand. Pasi luajti gjithsej nëntë..

botuar më 23-12-28 10.54.PD

Një vit i jashtëzakonshëm për tenistët bullgarë Grigor Dimitrov dhe Viktoria Tomova

Raketat e para të Bullgarisë për burra dhe gra e mbyllin vitin në pozita prestigjioze në renditjen botërore të tenisit. Grigor Dimitrov , i cili në ndeshjen e tij të fundit luajti në finalen e turneut të tenisit të serisë “Masters” në Paris,..