Programi i ditës
Madhësia e tekstit
Radioja Kombëtare Bullgare © 2023 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Validojnë një pullë për 100 vjetorin e Komitetit Olimpik Bullgar

Tomas Bah dhe Stefka Kostadinova
Foto: BTA

Të enjten, më 18 maj, në Muzeun e Komunikacioneve në Sofje do të bëhet validimi i pullës postare me rastin e 100 vjetorit të Komitetit Olimpik Bullgar. Në këtë aktivitet do të marrë pjesë presidenti i Komitetit Olimpik Ndërkombëtar, Tomas Bah, i cili viziton vendin tonë që prej datës 16 maj në lidhje me kulmin e veprimtarive të kushtuara 100 vjetorit. “Është një nder për mua të jem pjesë e festimeve të 100 vjetorit të Komitetit Olimpik Bullgar. Bullgaria është një vend me tradita të mëdha dhe shumë suksese në sportin botëror. Ju keni një histori me të cilën mund të jeni krenar”, tha Bah duke mbërritur në Bullgari.


Më shumë nga rubrika

8 medalje për Bullgarinë në Kampionatin Evropian të Sumos

Një medalje ari, 4 argjendi dhe 3 bronzi – ky është bilanci i pjesëmarrjes së Bullgarisë në Kampionatin Evropian të Sumos në Poloni më 16 dhe 17 shtator. Në garë morën pjesë 8 garues bullgarë. Ari i takoi Presijan Mihovit në kategorinë deri në 77 kg...

botuar më 23-09-18 5.36.MD

Vozitësja Desisllava Angellova u kualifikua në finalen e Beogradit

Në Kampionatin Botëror të Kanotazhit në Beograd, Desisllava Angellova u kualifikua në finalen "A" të skifit për femra. Bashkatdhetaria jonë përfundoi e treta në gjysmëfinalen e parë, duke e kaluar distancën 2000 metra për 7:42.45 minuta, gjë që i..

botuar më 23-09-08 5.25.MD

Në Kupën e Botës Parkour në Sofje marrin pjesë garues nga 29 shtete

Rreth 100 garues nga 29 shtete do të marrin pjesë në Kupën e Botës Parkour, që nis sot për herë të tretë në Sofje. Gara do të mbahet në hyrjen qendrore të sallës “Arena Sofja” në ditët deri më 10 shtator nga ora 09:00 deri në orën 17:00. Bullgaria do..

botuar më 23-09-08 6.30.PD