Programi i ditës
Madhësia e tekstit
Radioja Kombëtare Bullgare © 2023 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Basketbollisti Aleksandër Vezenkov - lojtari më i vlefshëm në Euroligë

Foto: euroleaguebasketball.net

Bullgari Aleksandër Vezenkov u shpall zyrtarisht si “Lojtari më i vlefshëm i sezonit 2022/2023” në Euroligën e Basketbollit për meshkuj. Çmimin prestigjioz e mori personalisht nga presidenti i Euroligës – legjenda e basketbollit serb Dejan Bodiroga, në një ceremoni në qytetin Kaunas të Lituanisë. Aty do të vijë finalja e katërt e turneut nga e premtja deri të dielën. Në këtë mënyrë, kombëtari bullgar u bë basketbollisti i 16-të në historinë e Euroligës që fiton trofeun individual më të rëndësishëm.

Vezenkov është edhe atleti nr. 1 i Bullgarisë për vitin 2022.


Më shumë nga rubrika

8 medalje për Bullgarinë në Kampionatin Evropian të Sumos

Një medalje ari, 4 argjendi dhe 3 bronzi – ky është bilanci i pjesëmarrjes së Bullgarisë në Kampionatin Evropian të Sumos në Poloni më 16 dhe 17 shtator. Në garë morën pjesë 8 garues bullgarë. Ari i takoi Presijan Mihovit në kategorinë deri në 77 kg...

botuar më 23-09-18 5.36.MD

Vozitësja Desisllava Angellova u kualifikua në finalen e Beogradit

Në Kampionatin Botëror të Kanotazhit në Beograd, Desisllava Angellova u kualifikua në finalen "A" të skifit për femra. Bashkatdhetaria jonë përfundoi e treta në gjysmëfinalen e parë, duke e kaluar distancën 2000 metra për 7:42.45 minuta, gjë që i..

botuar më 23-09-08 5.25.MD

Në Kupën e Botës Parkour në Sofje marrin pjesë garues nga 29 shtete

Rreth 100 garues nga 29 shtete do të marrin pjesë në Kupën e Botës Parkour, që nis sot për herë të tretë në Sofje. Gara do të mbahet në hyrjen qendrore të sallës “Arena Sofja” në ditët deri më 10 shtator nga ora 09:00 deri në orën 17:00. Bullgaria do..

botuar më 23-09-08 6.30.PD