Programi i ditës
Madhësia e tekstit
Radioja Kombëtare Bullgare © 2023 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Parashikimi i motit për 7 qershorin

Ditën e mërkurë moti do të jetë me diell, por mbi Bullgarinë Perëndimore do të ketë reshje shiu

Foto: BGNES

Ditën e mërkurë mbi Bullgarinë Perëndimore do të ketë vranësira të shpërndara. Aty do të bjerë shi deri në mesditë. Në Bullgarinë Qendrore dhe Lindore do të mbajë mot me diell me vranësira të shpërndara dhe të larta, temperaturat minimale do të jenë nga 11 deri në 17°, në Sofje - 13°. Temperaturat maksimale do të jenë prej 23 deri në 28°. Në kryeqytet do të jetë 24°.

Mbi Detin e Zi do të jetë me diell. Temperaturat maksimale të ajrit do të jenë 20-22°. Uji i detit është 19-21°. Eksitimi i detit do të jetë 3 ballë.

Në male do të ketë vranësira të larta të shpërndara. Mbi masivët në Bullgarinë Perëndimore do të ketë reshje shiu dhe bubullima. Temperatura në lartësinë 1200 m do të jetë deri në 18°, në 2000 m deri në 11°.

Të enjten do të mbetet e ngrohtë me reshje në Bullgarinë Jugperëndimore.

Më shumë nga rubrika

Parashikimi i motit për fundjavën

Të shtunën temperaturat minimale do të jenë nga 10 deri në 15°, në Sofje – 11°. Gjatë ditës do të jetë kryesisht me diell. Vlerat maksimale do të jenë nga 24 në 29°, në kryeqytet - 24°. Do të jetë me diell përgjatë bregdetit të Detit të..

botuar më 23-09-29 5.53.MD

Nikollaj Denkov: Centralet e qymyrit do të punojnë deri në vitin 2038

Plani për një tranzicion të drejtë u miratua nga qeveria dhe do t’i dërgohet Komisionit Evropian nesër, pasi një vonesë do të çonte në humbje prej miliarda levash. Këtë e bënë të ditur kryeministri Nikollaj Denkov dhe ministri i financave Asen..

botuar më 23-09-29 5.32.MD

Konventa e Stambollit, e pa ratifikuar nga Bullgaria, bëhet e detyrueshme për BE-në

Edhe pse nuk është ratifikuar në nivel kombëtar nga gjashtë vende, përfshirë Bullgarinë, Konventa e Stambollit hyn në fuqi në të gjithë Bashkimin Evropian më 1 tetor, njoftoi Komisioni Evropian.Vendet anëtare, edhe nëse nuk e kanë ratifikuar atë,..

botuar më 23-09-29 4.44.MD