Programi i ditës
Madhësia e tekstit
Radioja Kombëtare Bullgare © 2023 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Bullgaria mund të kërkojë sektorin “Energjetikë” në PE

Foto: EPA/BGNES

Sektori iMaria Gabriel, e cila hoqi dorë nga posti i Komisioneres Evropiane për Inovacionet, Kërkimet Shkencore, Kulturën dhe Arsimin për t’iu bashkuar qeverisë bullgare, tashmë është rishpërndarë midis komisionerëve të tjerë evropian. Prandaj, Bullgaria ka mundësinë të bie dakord për një sektor tjetër për vete, për shembull, të ndajë me Estoninë sektorin “Energjetikë”. Një mendim të tillë për BNR-në e shprehu eurodeputetja Cvetelina Penkova nga grupi i Aleancës Progresive të Socialistëve dhe Demokratëve në Parlamentin Evropian.

Ajo kujtoi se Bullgaria ka marrë dy angazhime në kuadër të “Marrëveshjes së Gjelbër” - të reduktojë pothuajse plotësisht varësinë nga qymyri deri në vitin 2038, domethënë të mbyllë një pjesë të madhe të termocentraleve dhe të reduktojë emetimet me 40% deri në fund të vitit 2024, gjë që është e vështirë për t’u arritur për shkak të situatës me mungesën e burimeve kryesore dhe lëndëve të para. Për angazhimin e dytë, Penkova tha se Bullgaria mund të rinegociojë për zgjatjen e afatit ose uljen e përqindjes.Më shumë nga rubrika

Parashikimi i motit për fundjavën

Të shtunën temperaturat minimale do të jenë nga 10 deri në 15°, në Sofje – 11°. Gjatë ditës do të jetë kryesisht me diell. Vlerat maksimale do të jenë nga 24 në 29°, në kryeqytet - 24°. Do të jetë me diell përgjatë bregdetit të Detit të..

botuar më 23-09-29 5.53.MD

Nikollaj Denkov: Centralet e qymyrit do të punojnë deri në vitin 2038

Plani për një tranzicion të drejtë u miratua nga qeveria dhe do t’i dërgohet Komisionit Evropian nesër, pasi një vonesë do të çonte në humbje prej miliarda levash. Këtë e bënë të ditur kryeministri Nikollaj Denkov dhe ministri i financave Asen..

botuar më 23-09-29 5.32.MD

Konventa e Stambollit, e pa ratifikuar nga Bullgaria, bëhet e detyrueshme për BE-në

Edhe pse nuk është ratifikuar në nivel kombëtar nga gjashtë vende, përfshirë Bullgarinë, Konventa e Stambollit hyn në fuqi në të gjithë Bashkimin Evropian më 1 tetor, njoftoi Komisioni Evropian.Vendet anëtare, edhe nëse nuk e kanë ratifikuar atë,..

botuar më 23-09-29 4.44.MD