Programi i ditës
Madhësia e tekstit
Radioja Kombëtare Bullgare © 2023 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Ukrainasit do të protestojnë para Ambasadës ruse në Sofje

Foto: arkiv

Shoqata e Organizatave Ukrainase në Bullgari “Mati Ukraina” organizon sot në mbrëmje një protestë para Ambasadës së Federatës Ruse në Sofje me titull “Bullgarët kundër gjenocidit rus - Kahovka - ky jemi ne!”

“Hedhja në erë e Hidrocentralit Kahovka dhe shfarosja e popullsisë civile të Ukrainës, infrastrukturës së saj është krim lufte!... Ky është gjenocid jo vetëm kundër popullit ukrainas, por kundër të gjithëve ne! Një fatkeqësi ekologjike e shkaktuar nga njeriu prek secilin prej nesh, jo vetëm ukrainas!”, shkruan organizatorët në rrjetet sociale.

Lidhur me situatën pas shpërthimit të murit të digës në Nova Kahovka, kryetari i Shoqatës “Han Kubrat” Petër Çumakov, tha për BNR se 31 fshatra bullgare në rajonin Zaporozhe janë nën pushtim, ose mbi 50 000 bullgarë tavrianë. Sipas tij, politikanët bullgarë nuk i dhënë përkrahje bullgarët etnikë në Ukrainë.
Më shumë nga rubrika

Parashikimi i motit për fundjavën

Të shtunën temperaturat minimale do të jenë nga 10 deri në 15°, në Sofje – 11°. Gjatë ditës do të jetë kryesisht me diell. Vlerat maksimale do të jenë nga 24 në 29°, në kryeqytet - 24°. Do të jetë me diell përgjatë bregdetit të Detit të..

botuar më 23-09-29 5.53.MD

Nikollaj Denkov: Centralet e qymyrit do të punojnë deri në vitin 2038

Plani për një tranzicion të drejtë u miratua nga qeveria dhe do t’i dërgohet Komisionit Evropian nesër, pasi një vonesë do të çonte në humbje prej miliarda levash. Këtë e bënë të ditur kryeministri Nikollaj Denkov dhe ministri i financave Asen..

botuar më 23-09-29 5.32.MD

Konventa e Stambollit, e pa ratifikuar nga Bullgaria, bëhet e detyrueshme për BE-në

Edhe pse nuk është ratifikuar në nivel kombëtar nga gjashtë vende, përfshirë Bullgarinë, Konventa e Stambollit hyn në fuqi në të gjithë Bashkimin Evropian më 1 tetor, njoftoi Komisioni Evropian.Vendet anëtare, edhe nëse nuk e kanë ratifikuar atë,..

botuar më 23-09-29 4.44.MD