Programi i ditës
Madhësia e tekstit
Radioja Kombëtare Bullgare © 2024 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Ka rritje të investimeve të huaja

Bogdan Bogdanov
Foto: BGNES

“Në vitin 2022, eksporti i prodhimit të armëve nga Bullgaria u rrit me 200%. Vlera e tyre është më shumë se 1.6 miliardë euro. Rritja e të ardhurave është 220% krahasuar me vitin 2020”, tha për BNT ministri i ekonomisë Bogdan Bogdanov. Viti 2022 është i dyti nga 15 vitet e fundit me rritjen më të madhe të investimeve, shtoi ai. Trendi vazhdon edhe në vitin 2023. Për 4 muajt e parë të vitit, investimet në Bullgari u rritën me 60%. Ministri komentoi se çdo ditë takohet me investitorë ndërkombëtarë dhe kompani vendase që duan të zgjerojnë prodhimin e tyre dhe janë optimistë për pranimin e ardhshëm të Bullgarisë në Shengen dhe në Eurozonë. Interes më të madh ka ndaj rajoneve me infrastrukturë të zhvilluar si Plovdivi, e në vitin e fundit edhe Burgasi, i cili vitin e kaluar ishte në vendin e parë për tërheqjen e investimeve të huaja direkte. Po punohet për të caktuar  qytetet Ruse, Pleven dhe Vidin si qendra investimi në Bullgarinë Veriore, tha ministri.Më shumë nga rubrika

Foto: EVN Bullgari

Po rritet interesi për makinat elektrike në Bullgari

Pavarësisht çmimit të lartë dhe numrit të pamjaftueshëm të stacioneve të karikimit dhe infrastrukturës përkatëse, makinat elektrike po gëzojnë një interes në rritje në Bullgari, thekson faqja e internetit Investor BG .  Sipas një referimi të botimit..

botuar më 24-01-21 8.50.PD
Vetëm 8 për qind e eksporteve bullgare në BE janë nga uji dhe ajri, dhe pjesa tjetër nga toka, kryesisht nëpërmjet transportit automobilistik.

Biznesi i pakënaqur me pranimin e Bullgarisë në Shengen vetëm nga ajri dhe uji

Vendimi i Komisionit Evropian për hyrjen e Bullgarisë dhe Rumanisë në Shengen në fund të marsit 2024, shkaktoi reagime të ashpra në vendin tonë. Presidenti Rumen Radev tha se po hyjmë në vitin 2024 me ndjenja të përziera dhe zgjidhje gjysmake – gjysmë..

botuar më 24-01-19 7.25.PD
Levon Hamparcumjan

Leva do të jetë e këmbyeshme përgjithmonë edhe pas futjes së euros

Ne nuk duhet të fajësojmë euron për frikën dhe dështimet tona. Nëse Bullgaria miraton monedhën e përbashkët, sistemi me të cilin ne matim suksesin ose dështimin tonë ekonomik do të jetë në euro në vend të levave, tha për BNR bankieri dhe..

botuar më 24-01-18 1.39.MD