Programi i ditës
Madhësia e tekstit
Radioja Kombëtare Bullgare © 2024 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Ka rritje të investimeve të huaja

Bogdan Bogdanov
Foto: BGNES

“Në vitin 2022, eksporti i prodhimit të armëve nga Bullgaria u rrit me 200%. Vlera e tyre është më shumë se 1.6 miliardë euro. Rritja e të ardhurave është 220% krahasuar me vitin 2020”, tha për BNT ministri i ekonomisë Bogdan Bogdanov. Viti 2022 është i dyti nga 15 vitet e fundit me rritjen më të madhe të investimeve, shtoi ai. Trendi vazhdon edhe në vitin 2023. Për 4 muajt e parë të vitit, investimet në Bullgari u rritën me 60%. Ministri komentoi se çdo ditë takohet me investitorë ndërkombëtarë dhe kompani vendase që duan të zgjerojnë prodhimin e tyre dhe janë optimistë për pranimin e ardhshëm të Bullgarisë në Shengen dhe në Eurozonë. Interes më të madh ka ndaj rajoneve me infrastrukturë të zhvilluar si Plovdivi, e në vitin e fundit edhe Burgasi, i cili vitin e kaluar ishte në vendin e parë për tërheqjen e investimeve të huaja direkte. Po punohet për të caktuar  qytetet Ruse, Pleven dhe Vidin si qendra investimi në Bullgarinë Veriore, tha ministri.Më shumë nga rubrika

Nikollaj Denkov

Inflacioni i lartë është pengesa e vetme për hyrjen e Bullgarisë në Eurozonë

Ne nuk jemi më fuqia punëtore më e lirë në BE. Me rritjen e të ardhurave, е kemi kaluar Hungarinë dhe Bullgaria është tani e parafundit, tha kryeministri Nikollaj Denkov në një konferencë në Facebook. E vetmja gjë që na pengon për Eurozonën është..

botuar më 24-01-10 11.09.PD
Milena Stojçeva

Elektromobiliteti dhe softueri janë ndër sektorët e preferuar nga investitorët

Sipas të dhënave të Bankës Kombëtare Bullgare /BNB/, në vitin 2023 investimet e huaja direkte në vend do të jenë mbi 7 miliardë leva (mbi 3,5 miliardë euro), tha sot në Varna ministrja e inovacionit dhe zhvillimit Milena Stojçeva, cituar nga BTA...

botuar më 24-01-09 5.16.MD
Llëçezar Bogdanov

Ekonomia jonë po rritet me një ritëm mbi mesataren e BE-së, por kjo nuk mjafton

Situata ekonomike në Bullgari është qetësuar në fund të vitit 2023 pas pasigurisë gjatë vitit, për shkak të situatës politike dhe mungesës së buxhetit deri në fund të korrikut. Kështu tha Llëçezar Bogdanov - kryeekonomist në Institutin për Ekonominë e..

botuar më 24-01-08 3.34.MD