Programi i ditës
Madhësia e tekstit
Radioja Kombëtare Bullgare © 2024 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Parashikimi i motit për 1 gushtin 2023

Mot me diell dhe me erë të lehtë

Foto: Bozhidar Çollakov

Gjatë natës mbi Bullgarinë Lindore, vranësirat do të jenë të konsiderueshme dhe deri në mëngjes do të ketë reshje shiu vende-vende. Në Bullgarinë Perëndimore do të jetë kryesisht i kthjellët me erë të dobët deri mesatare nga veriperëndimi.

Të martën do të mbajë mot kryesisht me diell. Era, kryesisht e dobët, do të fryjë nga lindje-juglindje. Temperaturat gjatë ditës do të rriten dhe maksimumi do të jetë ndërmjet 29° dhe 34°, në Sofje rreth 31°.

Do të mbajë mot kryesisht me diell në zonat malore. Do të fryjë erë e dobët nga jugperëndimi, në zonat e larta dhe të ekspozuara - erë mesatare perëndimore. Temperatura maksimale në lartësi 1200 metra do të jetë rreth 24°, në 2000 metra – rreth 18°.

Përgjatë bregdetit të Detit të Zi do të mbajë mot kryesisht me diell. Do të fryjë erë e lehtë deri mesatare nga drejtimi lindor-juglindor. Temperaturat maksimale do të lëvizin nga 26 deri në 29 gradë. Temperatura e ujit të detit është 22°-24°, në veri të kepit Kaliakra është rreth 14°.


Më shumë nga rubrika

Parashikimi i motit për fundjavën

Ditën e shtunë do të mbajë mot i vranët. Në shumë vende në Bullgarinë Perëndimore dhe Qendrore do të ketë reshje shiu, më të konsiderueshme në rajonet jugperëndimore dhe në malin Rodope. Vranësirat do të fillojnë të shpërndahen në mbrëmje nga..

botuar më 24-03-01 7.25.MD
Rumen Radev

Presidenti: Nuk mund të marrim vendime që përshkallëzojnë konfliktin në Ukrainë

Kreu i shtetit bullgar Rumen Radev mori pjesë në edicionin e tretë të forumit diplomatik në Antalia me ftesë të presidentit të Turqisë, Rexhep Tajip Erdogan. Tema e ngjarjes ndërkombëtare është promovimi i diplomacisë si mjet për tejkalimin e..

botuar më 24-03-01 5.28.MD
Kornelija Ninova

Skandal në parlament për emigrantët e kthyer nga Gjermania në Bullgari

Grindje të ashpra në sallën plenare shkaktuan informacionet e paraqitura nga BSP për 23 emigrantë të cilët u kthyen me çarter nga Mëniku në Sofje më 8 shkurt të këtij viti.Sipas socialistëve, gjashtë nga të riatdhesuarit ishin "të dënuar me ligj,..

botuar më 24-03-01 3.37.MD