Programi i ditës
Madhësia e tekstit
Radioja Kombëtare Bullgare © 2023 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Nurgyul Salimova do të luajë në finalen e Kupës së Botës në shah

Anna Muziçuk - Nurgjyl Salimova
Foto: FIDE

Në gjysmëfinalen e Kupës Botërore të Shahut në Baku, bullgarja 20-vjeçare Nurgyul Salimova eliminoi Anna Muziçuk nga Ukraina me 3.5:2.5 pikë. Në tajbrejkun e shpejtë të shahut, Salimova fitoi me një lojë brilante dhe me rezultat të përgjithshëm 2,5:1,5 pikë, pasi dy rivalet patën një barazim secili në lojërat e shahut klasik. Në finalen e Kupës së Botës nga 19 deri më 21 gusht, Nurgyul Salimova do të përballet me Aleksandra Gorjaçkina. 24-vjeçarja ruse është numri 2 në renditjen e kampionatit.

Me kualifikimin e saj në Kupën e Botës, Nurgyul Salimova siguroi edhe një vend në turneun Challengers 2024, i cili do të transmetojë një nga dy pjesëmarrëset në ndeshjen e radhës për kurorën e botës për femra.

Më shumë nga rubrika

Foto: EPA/BGNES

Grigor Dimitrov mbyll me sukses vitin 2023

Në vitin 2023, reketa e parë bullgare Grigor Dimitrov e nisi sezonin në vendin e 28-të në botë dhe përfundoi i 14-ti në renditjen e ATP-së. Grisho arriti dy finale - në turneun e ATP 250 në Gjenevë dhe në turneun Masters 1000 në Paris që u zhvillua në..

botuar më 23-12-10 8.30.PD
Dimitër Berbatov

Berbatov bëri thirrje për një kongres të ndershëm të Bashkimit të futbollit

Ish-sulmuesi i “Manchester United”, “Tottenham” dhe i kombëtares bullgare, Dimitër Berbatov, njoftoi se është kandidat për kryetar të Bashkimit Bullgar të Futbollit (BFS) dhe do të paraqitet në kongresin e jashtëzakonshëm më 15 mars. “Shpresoj që..

botuar më 23-12-08 11.44.PD
Stefani dhe Gabriella Stoevi

Motrat Stoevi fituan titullin e tyre të katërt në dyshe në badminton gjatë këtij viti

Stefani dhe Gabriella Stoevi fituan në Cardiff titullin në dyshe në turneun ndërkombëtar të badmintonit me fond çmimesh prej 15 000 dollarësh, i cili është gjithashtu një kualifikues olimpik për Parisin 2024. Në finale, kampionet e trefishta..

botuar më 23-12-03 9.34.MD