Programi i ditës
Madhësia e tekstit
Radioja Kombëtare Bullgare © 2024 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Një çiklist çek fitoi Turneun e Çiklizmit të Bullgarisë

Çeku Michal Schuran është kampion në edicionin e 70-të të Turit të Çiklizmit të Bullgarisë.Në fazën e fundit, të pestë, - 128.4 kilometra nga Sliveni deri në Shumen, ai përfundoi në mes të grupit kryesor, gjë që i mjaftoi atij për suksesin përfundimtar.Fituesi i etapës ishte Michele Gazzoli nga ekipi Astana-Kazakistan.Ai përfundoi i dyti në klasifikimin përfundimtar.Ndër bullgarët, në krye të renditjes është Martin Papanov, i cili është i shtati.Zvicerani Luca Jenni është kampion në mesin e sportistëve nën 23 vjeç.Garues nga 28 vende morën pjesë në turneun përvjetor të Bullgarisë, i cili është i gjatë rreth 705 kilometra.

Grigor Dimitrov

Grigor Dimitrov arriti në raundin e katërt të turneut të tenisit në Shangai

Tenisti më i mirë bullgar u kualifikua në fazën e 16-të të turneut "Masters" në Shangai. Bullgari i renditur në vendin e nëntë në skemë fitoi 7:6(5), 6:2 kundër Aleksej Popirin - Australi. Ndeshja zgjati 89 minuta. Kjo ishte ndeshja e katërt mes dy..

botuar më 24-10-08 1.39.MD

Grigor Dimitrov përparoi në turneun e tenisit në Shangai

Tenisti më i mirë bullgar Grigor Dimitrov u kualifikua në raundin e tretë të Turneut të Tenisit "Masters" në Shangai me një fond shpërblyes prej 9 milionë dollarësh.Grigor Dimitrov, i renditur nën numrin 9, eliminoi belgun Zizu Bergs mе 6:3, 3:6,..

botuar më 24-10-07 11.12.PD

Interesim rekord për edicionin e 41-të të Maratonës së Sofjes

Më shumë se 6000 vrapues do të marrin pjesë në edicionin e 41-të të Maratonës Wizz Air Sofia, njoftuan organizatorët e garës në një konferencë shtypi gati dy javë përpara fillimit.Traseja prej 42 kilometrash i disiplinës së gjatë këtë vit do të ketë..