Programi i ditës
Madhësia e tekstit
Radioja Kombëtare Bullgare © 2024 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

"Ah, ky cirk!" – një ekspozitë kujton kohët e arta të cirkut bullgar

Foto: Muzeu Historik Rajonal në Sofje

Ekspozita paraqet foto arkivore, skulptura, figura të vogla, skica dhe fotografi nga epoka e artë e artit bullgar të cirkut. Në qendër është një model i ndërtesës emblematike të Cirkut Shtetëror të Sofjes, të cilën brezat e bullgarëve nuk e mbajnë mend më sepse u shkatërrua nga një zjarr saktësisht 40 vjet më parë. 

Kjo është edhe arsyeja e ekspozitës aktuale, e cila do të qëndrojë deri në fund të shtatorit në ndërtesën e Muzeut Historik Rajonal në Sofje. Qëllimi i saj është të kujtojë emrat dhe veprën e autorëve që krijuan këtë ndërtesë emblematike për Sofjen në vitet 1950, pasi vepra e tyre është harruar në mënyrë të pamerituar.

Përpiloi: Gergana Mançeva

Përgatiti në shqip: Vesella Mançeva


Më shumë nga rubrika

Fëmijë bullgarë nga vende të ndryshme konkurrojnë në lexim në gjuhën bullgare

Një grup prindërish nga qyteti gjerman Koblenz janë arsyeja e themelimit të shkollës bullgare të së dielës "Bukvar" në qytet. Që nga viti 2021, tashmë është pjesë e listës së shkollave bullgare të së dielës jashtë vendit, të hartuar nga Ministria e..

botuar më 24-02-20 7.00.PD
Shkrimtari Georgi Gospodinov

Fituesi bullgar i “Booker” Georgi Gospodinov: "Bullgaria është një vend i gjallë me histori të patreguara"

Pas romanit “Strehim kohe”, me të cilin shkrimtari Georgi Gopodinov dhe përkthyesja e romanit në anglisht Angela Rodel fituan çmimin prestigjioz “Booker”, lexuesit britanikë mund të njihen me një libër tjetër të Georgi Gospodinov – “Fizika e..

botuar më 24-02-19 12.17.MD
Donço Donçev

Një bullgar përfaqëson vendin tonë në një ekspozitë botërore të artit në Katar

Piktori Donço Donçev përfaqëson Bullgarinë në një ekspozitë botërore për artin e krijuar nga materialet e ricikluara në kryeqytetin e Katarit, Doha. Ekspozita fillon më 18 shkurt dhe do të vazhdojë deri në fund të muajit.  Bullgari do të prezantojë 10..

botuar më 24-02-18 9.25.PD