Programi i ditës
Madhësia e tekstit
Radioja Kombëtare Bullgare © 2023 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Parashikimi i motit për 20 shtatorin

Në ditët në vijim do të mbetet e ngrohtë me reshje lokale në zonat malore

Foto: BGNES

Ditën e mërkurë do të jetë me diell. Pas drekës do të mbajë vranësira dhe do të ketë reshje shiu në malet në Bullgarinë Perëndimore. Temperaturat minimale do të jenë nga 11 deri në 16°, në Sofje – 12°. Vlerat maksimale do të jenë nga 25 në 30° në kryeqytet - 26°.

Do të jetë me diell përgjatë Detit të Zi. Temperaturat e ajrit do të lëvizin deri në 24-26°. Uji i detit është 23-25°. Eksitimi i detit do të jetë 2 ballë.

Mbi malet do të mbajë diell deri në mesditë. Pas mesditës do të mbajë vranësira me reshje shiu në masivet perëndimore. Temperatura në 1200 m mbi nivelin e detit do të jetë deri në 20°, në 2000 m deri në 13°.

Të enjten dhe të premten do të mbeten të ngrohta dhe me diell me reshje shiu pasdite në zonat perëndimore.

Më shumë nga rubrika

Dubravka Handanoviç

Lidhja e re ndërsistemore e gazit Bullgari-Serbi vihet në punë testuese

Kanë përfunduar të gjitha aktivitetet në lidhjen ndërsistemore të gazit midis Bullgarisë dhe Serbisë. Kjo do të lejojë një furnizim më të sigurt dhe më të qëndrueshëm të gazit nga burime të ndryshme, kryesisht nga Azerbajxhani, tha ministrja serbe..

botuar më 23-12-04 10.52.PD

Çdo i treti bullgar e përkufizon veten si evropian

Identiteti bashkëkohor i bullgarëve është i natyrës hibride dhe ndërthur elemente të identitetit kombëtar, mbikombëtar, etnik dhe lokal. Këtë e tregon një studim përfaqësues kombëtar i shkencëtarëve të Akademisë Bullgare të Shkencave, i realizuar..

botuar më 23-12-04 6.05.PD

Hapet forumi i karrierës “Bulgaria Wants You”

Forumi më i madh i karrierës për bullgarët brenda dhe jashtë vendit - "Karriera dhe jeta - pse në Bullgari?" do të hapet sot, 2 dhjetor, në Varna nga kryetari i bashkisë së qytetit, Bllagomir Kocev. Veprimtaria, e cila është pjesë e platformës për..

botuar më 23-12-02 6.10.PD