Programi i ditës
Madhësia e tekstit
Radioja Kombëtare Bullgare © 2023 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

U nënshkrua memorandumi mes qeverisë dhe fermerëve

Foto: BTA

Në Këshillin e Ministrave është firmosur memorandumi mes qeverisë dhe fermerëve. "Pas një fillimi të rremë, gjëja e rëndësishme është që arritëm sukses," tha me shaka kryeministri Nikollaj Denkov në një konferencë pas nënshkrimit. “Me negociata të zhvilluara në mënyrë konstruktive, siç kemi pasur dje dhe sot, nuk ka humbës, nuk ka koncesionarë, të gjithë fitojnë”, tha ai.

Më herët u bë e qartë se protesta e fermerëve po përfundon. Ministri i bujqësisë, Kirill Vëtev, falënderoi fermerët për propozimet konstruktive të bëra gjatë negociatave dhe shprehu shpresën se falë këtij bashkëpunimi do të krijohet një mjedis i favorshëm për zhvillimin e bujqësisë bullgare. Ministria e Bujqësisë ka filluar të përgatisë një sërë politikash afatgjata në lidhje me bujqësinë bullgare. Denkov u kërkoi falje fermerëve që i kishte ofenduar duke përdorur fjalën “terroristë” dhe shpjegoi se nuk e ka përdorur për ta, por për njerëzit që refuzuan ta pranonin ftesën e tij për dialog.

Më shumë nga rubrika

Një hartë digjitale paraqet trashëgiminë etnografike të Bullgarisë

Në Muzeun Etnografik Kombëtar në Sofje, sot nga ora 17:00 do të demonstrohet një hartë digjitale interaktive e Bullgarisë, e cila do të prezantojë trashëgiminë kulturore të luajtshme dhe jomateriale të vendit në mënyrë komplekse dhe sipas rajoneve...

botuar më 23-11-30 6.40.PD

Parashikimi i motit për 30 nëntorin

Të enjten temperaturat minimale do të jenë nga minus 5 deri në 0°, në Sofje -minus 4°. Gjatë ditës në pjesën më të madhe të vendit do të ketë diell dimëror. Temperaturat maksimale do të jenë nga 7 deri në 12°, në kryeqytet deri në 5°.  Do të jetë..

botuar më 23-11-29 6.20.MD
Bojko Borisov

Reagime të mprehta kundër shpalljes së mundshme të tokave shtetërore për shitje

Lideri i GERB-it, Bojko Borisov, u shpreh kundër shitjes së mundshme të tokës bujqësore nga Fondi Shtetëror i Tokës. Ai theksoi se deri më tani nuk janë bërë diskutime me GERB-in nga ana e partnerëve të tyre në udhëheqje PP-DB për këtë çështje. Borisov..

botuar më 23-11-29 5.20.MD