Programi i ditës
Madhësia e tekstit
Radioja Kombëtare Bullgare © 2024 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Tren retro dhe shfaqja historike në Veliko Tërnovo me rastin e Ditës së Pavarësisë

Foto: museumvt.com

Me rastin e 115 vjetorit të shpalljes së Pavarësisë së Bullgarisë, kryeqyteti ynë i vjetër ka përgatitur një program të pasur festiv me argëtime. Më 23 shtator (e shtunë), në orën 9:15 në stacionin Trapezica në Veliko Tërnovo, do të paraqitet ngjarja historike e ardhjes së Princit Ferdinand, Kryeministrit Aleksandër Malinov dhe zyrtarëve, mirëpritja e tyre nga kryetari si dhe qytetarët e Tërnovos dhe leximi i Manifestit për shpalljen e pavarësisë së Bullgarisë dhe shpalljen e Ferdinandit mbret bullgar.
Në lidhje me këtë ngjarje historike, Veliko Tërnovo do ta festojë Ditën e Pavarësisë me një tjetër atraksion. Një tren retro me një lokomotivë me avull, i cili përfshin vagona nga seria "Korona Express" - vetura personale e mbretit Boris III dhe mbretëreshës Joana dhe një vagon i klasit të parë, do të niset në itinerar: stacioni Gorna Orjahovica – stacioni Trjavna dhe e anasjelltas.Treni retro do të niset për në stacionin Veliko Tërnovo, ku pritet të mbërrijë pas përfundimit të shfaqjes historike. Deri në orën 11:00 të gjithë do të mund të shikojnë vagonët retro dhe të bëjnë foto me aktorët dhe pjesëmarrësit në rikrijimet historike.

Përpiloi: Veneta Nikollova

Përgatiti në shqip: Kostandina Bello

Foto: museumvt.com

Më shumë nga rubrika

Stefan Stambollov (1854-1895)

Stefan Stambollov dhe politika e çështjes maqedonase në fund të shekullit XIX

Në episodin 160 të podkastit "Korridori 8" i gazetarëve Atanas Veliçkov dhe Dr. Georgi Stankov, i ftuar ishte ish-kryeministri i Maqedonisë së Veriut, Ljubço Georgievski . Për më shumë se dy orë e gjysmë, audienca bënte pyetje në internet. Georgievski..

botuar më 24-01-31 7.30.PD

Shikoni këto pamje të jashtëzakonshme të kalasë mesjetare të Asara në Rodopet Lindore

Bashkia e Momçillgradit publikoi pamje unike që shkaktuan interes të madh në rrjetet sociale. Videoja e xhiruar nga një dron paraqet një pamje nga lart e kështjellës misterioze mesjetare të Asara, që ndodhet në zonën e fshatit Ralica në malin е Rodopeve...

botuar më 24-01-27 11.50.PD

Manastiri i mbijetuar i shekullit të 17-të "Shën Athanasi i Madh" mbrojti kishën dhe popullin tonë

Një bekim dhe gëzim i madh për të gjithë bullgarët ortodoksë është manastiri “Shën Athanasi” pranë qytetit të Çirpanit. Ai u themelua nga vetë shenjtori në shekullin e IV (v. 344), pranë një kështjelle të vjetër romake, pranë qytetit të atëhershëm të..

botuar më 24-01-18 7.30.PD