Programi i ditës
Madhësia e tekstit
Radioja Kombëtare Bullgare © 2024 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Tren retro dhe shfaqja historike në Veliko Tërnovo me rastin e Ditës së Pavarësisë

Foto: museumvt.com

Me rastin e 115 vjetorit të shpalljes së Pavarësisë së Bullgarisë, kryeqyteti ynë i vjetër ka përgatitur një program të pasur festiv me argëtime. Më 23 shtator (e shtunë), në orën 9:15 në stacionin Trapezica në Veliko Tërnovo, do të paraqitet ngjarja historike e ardhjes së Princit Ferdinand, Kryeministrit Aleksandër Malinov dhe zyrtarëve, mirëpritja e tyre nga kryetari si dhe qytetarët e Tërnovos dhe leximi i Manifestit për shpalljen e pavarësisë së Bullgarisë dhe shpalljen e Ferdinandit mbret bullgar.
Në lidhje me këtë ngjarje historike, Veliko Tërnovo do ta festojë Ditën e Pavarësisë me një tjetër atraksion. Një tren retro me një lokomotivë me avull, i cili përfshin vagona nga seria "Korona Express" - vetura personale e mbretit Boris III dhe mbretëreshës Joana dhe një vagon i klasit të parë, do të niset në itinerar: stacioni Gorna Orjahovica – stacioni Trjavna dhe e anasjelltas.Treni retro do të niset për në stacionin Veliko Tërnovo, ku pritet të mbërrijë pas përfundimit të shfaqjes historike. Deri në orën 11:00 të gjithë do të mund të shikojnë vagonët retro dhe të bëjnë foto me aktorët dhe pjesëmarrësit në rikrijimet historike.

Përpiloi: Veneta Nikollova

Përgatiti në shqip: Kostandina Bello

Foto: museumvt.com

Më shumë nga rubrika

Familja e krishterë ruan dashurinë dhe mirëkuptimin në shtëpi

Hyrja e Hyjlindëses Mari në Tempull është një nga dymbëdhjetë festat kryesore të krishtera që kremtohet nga Kisha Ortodokse dhe Katolike më 21 Nëntor. Kisha Ortodokse Bullgare e feston veçanërisht solemne si Ditën e Familjes dhe Rinisë së Krishterë,..

botuar më 23-11-21 5.45.PD

Shën Minai ndihmon në ndërtimin e tempullit "Lartësimi i Kryqit të Shenjtë të Zotit"

Sot, më 11 nëntor, Kisha Ortodokse Bullgare kremton festën e Shën Dëshmorit të Madh Minai, një nga shenjtorët më të dashur në vendin tonë. Ai njihet në popullin tonë si mbrojtës i shpejtë i të vuajturve, të sëmurëve, jetimëve dhe mbrojtës i..

botuar më 23-11-11 6.15.PD

Po festojmë 125 vjetorin e shenjtërimit të Kishës së Hekurt “Shën Stefani” në Stamboll

Zëvendëskryeministrja dhe ministrja e jashtme Maria Gabriel vizitoi Kishën e Hekurt bullgare “Shën Stefani” në Stamboll, së bashku me ministrin e kulturës Krëstju Krëstev. Në vitin 2023 shënohet 125 vjetori i shenjtërimit të tempullit...

botuar më 23-11-09 11.44.PD