Programi i ditës
Madhësia e tekstit
Radioja Kombëtare Bullgare © 2024 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Minierat dhe termocentralet janë “të dënuara”, sipas pushtetarëve

Foto: BGNES

Bllokimi i rrugëve kryesore nga minatorët dhe energjetikët protestues po vazhdojnë për të katërtën ditë. “Prohoda e Republikës”, “Rruga Nënballkanike” pranë Gurkovo janë mbyllur. Në Radnevo ka bllokadë në rrugën për në Nova Zagora. Rruga “Ruse – Svilengrad” afër centralit termik elektrik “Brikel” në Gëllëbovo është mbyllur. Është planifikuar edhe bllokimi i autostradës së Strumës. Është e paqartë se kur dhe ku do të fillojnë negociatat me qeverinë.

Stara Zagora është një rajon me autostradë dhe linjë hekurudhore, i cili po zhvillohet mjaft mirë dhe ka interes serioz nga investitorët, tha për bTV ministri i financave Asen Vasilev.

“Nëse dikush ju gënjen se do të vazhdoni të bëni atë që keni bërë në 20 vitet e fundit, atëherë ai ju gënjen”, theksoi Vasilev. “Ajo që ka qenë deri më tani nuk mund të vazhdojë sepse e shihni vetë që tregu vendos një limit, jo qeveria. Për sa kohë që tregu paguan 90 euro për ton qymyr, nuk ka se si energjia elektrike nga minierat të jetë konkurruese. Ky profesion ka një të ardhme deri në vitin 2038 me funksione në rënie”, tha ministri me rastin e protestave të energjetikëve dhe minatorëve.

Më shumë nga rubrika

Parashikimi i motit për 15 shkurtin 2024

Të enjten temperaturat minimale në Bullgari do të lëvizin nga minus 2 deri në 3° në lindje dhe deri në 4-6°, në Sofje 0°. Gjatë ditës do të mbajë mot kryesisht me diell në Bullgarinë Perëndimore dhe Qendrore, ndërsa në rajonet lindore do të mbajë..

botuar më 24-02-14 7.15.MD

Shërbimet kufitare bullgare raportojnë fluks më të ulët të migrantaëve

Nga fillimi i vitit 2024 e deri më sot janë kthyer në vendet e treta gjithsej 114 shtetas me banim të paligjshëm në territorin e vendit tonë. Sipas Drejtorisë “Migracioni” të Ministrisë së Punëve të Brendshme, krahasuar me të njëjtën periudhë..

botuar më 24-02-14 4.05.MD

Ministri i jashtëm britanik foli në Sofje për Ukrainën dhe emigrantët

Mbështetja e përbashkët për Ukrainën vazhdon, financiare, ushtarake, humanitare, diplomatike. Kjo mbështetje do të vazhdojë për aq kohë sa të jetë e nevojshme. Sot, është e rëndësishme të sigurohet qëndrueshmëria dhe parashikueshmëria e..

botuar më 24-02-14 3.26.MD