Programi i ditës
Madhësia e tekstit
Radioja Kombëtare Bullgare © 2024 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Një ekspozitë në BNR do të tregojë për drejtorin e parë të medias Sirak Skitnik

Nga e majta në të djathtë Georgi Llozanov, Milen Mitev, Kirill Vëllçev
Foto: Stojan Radev

Në ndërtesën e Radios Kombëtare Bullgare do të hapet një ekspozitë multimediale për jetën dhe veprën e Panajot Todorov Hristov, i njohur me pseudonimin Sirak Skitnik. Këtë e njoftoi drejtori i përgjithshëm i BNR-së, Milen Mitev, në prezantimin e numrit të tetorit të revistës "LIK", kushtuar 140 vjetorit të lindjes së Sirak Skitnik - piktor, poet, kritik dhe drejtues i parë i Radios Sofje (sot Radio Kombëtare Bullgare).

Sirak Skitnik

BNR e shpalli vitin 2023 "viti i krijuesit Sirak Skitnik", për arsye se brenda tij mbushen 80 vjet nga vdekja e Sirak Skitnik.

“Sirak Skitnik është një person i gjithanshëm i talentuar, por për faktin që punojnë në Radion Kombëtare Bullgare, ai mbetet mbi të gjitha drejtori i parë i saj. Në njëfarë kuptimi, ne kemi borxh ndaj personalitetit të tij dhe revista “LIK” pjesërisht e shlyen këtë borxh duke e prezantuar talenteve të tij të gjithanshme”, tha Milen Mitev.

Më shumë nga rubrika

Margarita Stojkova fitoi çmimin e “Yllit në Ngritje” të Berlinales

Margarita Stojkova është ndër dhjetë yjet në ngritje të Berlinales. Ajo u nderua në festivalin prestigjioz të filmit evropian për rolin e saj në filmin e Jana Titova "Diada". Çmimi është nën programin “Shooting Stars” (Yje në ngritje) të organizatës..

botuar më 24-02-20 4.20.MD

Fëmijë bullgarë nga vende të ndryshme konkurrojnë në lexim në gjuhën bullgare

Një grup prindërish nga qyteti gjerman Koblenz janë arsyeja e themelimit të shkollës bullgare të së dielës "Bukvar" në qytet. Që nga viti 2021, tashmë është pjesë e listës së shkollave të së dielës bullgare jashtë vendit, të hartuar nga Ministria e..

botuar më 24-02-20 7.00.PD
Shkrimtari Georgi Gospodinov

Fituesi bullgar i “Booker” Georgi Gospodinov: "Bullgaria është një vend i gjallë me histori të patreguara"

Pas romanit “Strehim kohe”, me të cilin shkrimtari Georgi Gopodinov dhe përkthyesja e romanit në anglisht Angela Rodel fituan çmimin prestigjioz “Booker”, lexuesit britanikë mund të njihen me një libër tjetër të Georgi Gospodinov – “Fizika e..

botuar më 24-02-19 12.17.MD