Programi i ditës
Madhësia e tekstit
Radioja Kombëtare Bullgare © 2024 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

14 kompani bullgare kanë pozicione drejtuese në Evropën Juglindore

Foto: SeeNews

Katërmbëdhjetë kompani bullgare gjejnë një vend midis qindra kompanive më të mëdha në Evropën Juglindore në renditjen TOP-100 të këtij viti të agjencisë së lajmeve dhe analizave ekonomike SeeNews, cituar nga televizioni bTV. Për krahasim, në edicionin e vitit të kaluar, 12 kompani bullgare gjetën vend në renditje. Kriteri kryesor janë të ardhurat totale për vitin fiskal 2022. Pozicionin më të lartë, i njëmbëdhjeti, mes pjesëmarrësve bullgarë e zë përpunuesi i bakrit dhe një nga furnizuesit kryesorë në botë të metaleve me ngjyra "Aurubis Bulgaria" me të ardhura prej 4.2 miliardë euro për vitin 2022. Më tej në renditje janë prodhuesi i bionaftës “Astra Bioplant” (pozicioni i 12-të), Lukoil Bulgaria (pozicioni i 14-të), centrali atomik Kozlloduj (pozicioni i 20-të) dhe të tjerë.

Më shumë nga rubrika

Edhe një herë po vonojnë nisjen e terminalit të gazit në Aleksandropolis

Terminali i gazit të lëngshëm në Aleksandropolis - Greqi do të hyjë zyrtarisht në funksionim tregtar më 1 maj. Kjo u bë e qartë në mbledhjen e Komisionit për Rregullimin e Energjisë dhe Ujit, ku u diskutua për çmimet e gazit natyror në Bullgari nga..

botuar më 24-02-28 11.37.PD

A po i vjen fundi diktatit të tre operatorëve celularë në tregun e shërbimeve të telekomunikacionit në vendin tonë?

Rritja e çmimit të shërbimeve celulare me normën e inflacionit vjetor, e cila u njoftua në mesin e janarit, erdhi si një dush i akullt për një numër të madh përdoruesish të prekur. Arsyeja është se ky është një tjetër element i inflacionit në rritje të..

botuar më 24-02-27 7.30.PD

Banka Kombëtare Bullgare pret rritje ekonomike, investimet në prona të paluajtshme po vazhdojnë

Banka Kombëtare Bullgare pret që tendenca drejt ngadalësimit të rritjes ekonomike të ndalet. Në gjysmën e parë të vitit 2024, ekonomia do të rritet e mbështetur nga perspektiva e përmirësuar e kërkesës së jashtme për mallra dhe shërbime bullgare,..

botuar më 24-02-26 10.58.PD