Programi i ditës
Madhësia e tekstit
Radioja Kombëtare Bullgare © 2024 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Shteti siguroi 22 milionë leva /11,25 milionë euro/ për 24 palestra në vitin 2020, u ndërtuan 2

Foto: BTA

Ministria e Rinisë dhe Sportit ka filluar 16 procese gjyqësore për para të ndara paraprakisht për palestra të pandërtuara në shkollat publike, njoftoi ministri i sportit Dimitër Iliev. Paratë e lëna mënjanë nga shteti dhe të siguruara në vitin 2020 pas kontratave publike të lidhura me nxitim janë 22 milionë leva për ndërtimin dhe pajisjen e 24 palestrave. Deri më sot janë ndërtuar vetëm dy. Si rezultat i përpjekjeve të Ministrisë së Rinisë dhe Sporteve, që nga janari i vitit 2022 janë rikuperuar pak më shumë se 4 milionë leva /2 milionë euro/. Rreth një e treta e shkollave në Bullgari nuk kanë fare palestra, sipas të dhënave nga Ministria e Rinisë dhe Sporteve.

Më shumë nga rubrika

Motrat Stoevi do të luajnë në çerekfinalet në Mülheim

Stefani Stoeva dhe Gabriella Stoeva u kualifikuan në çerekfinalet e turneut të fortë të badmintonit të serisë "World Tour Super 300" në Mülheim (Gjermani). Gara, me një fond çmimesh prej 210 000 dollarësh, është gjithashtu një kualifikim për Lojërat..

botuar më 24-03-01 12.24.MD
Emma Nejkova

Emma Nejkova u bë kampione evropiane në skermë, pavarësisht një dëmtimi

18-vjeçarja Emma Nejkova fitoi medaljen e artë në skermë në Kampionatin Evropian të Skermës për të rinj dhe vajza në Napoli pak ditë më parë. Në garë morën pjesë 70 garuese nga 21 vende. Vajza tregoi për gazetën “Telegraf” se e ka fituar medaljen e..

botuar më 24-02-28 6.18.MD
Stanimir Bellomëzhev

Medalje argjendi për Bullgarinë nga Kupa Botërore e Orientimit të Skive

Bullgari Stanimir Bellomëzhev fitoi një medalje argjendi në vrapimin e Kupës Botërore të Orientimit të Skive në Haanja (Estoni). Bellomëzhev, i cili është dy herë kampion bote në këtë garë, ishte 9 sekonda pas fituesit Niklas Ekstrom (Finlandë),..

botuar më 24-02-23 7.01.MD