Programi i ditës
Madhësia e tekstit
Radioja Kombëtare Bullgare © 2024 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Paga mesatare bruto në Bullgari arriti në 2000 leva /1022.58 euro/

Foto: Alamy/Reuters

Në tremujorin e tretë të vitit 2023, paga mesatare mujore bruto u rrit me 2.2% krahasuar me tremujorin e dytë të vitit 2023 dhe arriti në 2000 leva. Aktivitetet ekonomike në të cilat u regjistrua rritja më e madhe ishin "Administrata shtetërore" - me 13.4%, "Arsimi" - me 12.2%, dhe "Bujqësia, pylltaria dhe peshkimi" - me 7.5%.

Në shtator, paga mesatare më e lartë ishte në kryeqytetin Sofje - 2772 leva /1417.3 euro/, dhe më e ulëta - në Kjustendill - 1415 leva /723.48 euro/Më shumë nga rubrika

Ngjyrat e flamurit të Ukrainës do të ndriçojnë ndërtesën e Këshillit të Ministrave

Më 24 shkurt, nga ora 18:00 deri në orën 24:00, me rastin e dyvjetorit të luftës së Rusisë kundër Ukrainës dhe dhjetëvjetorit të aneksimit të Gadishullit të Krimesë, ndërtesa e Këshillit të Ministrave do të ndriçohet me ngjyrë blu dhe të verdhë -..

botuar më 24-02-24 6.05.PD

Parashikimi i motit për fundjavën

Të shtunën temperaturat minimale në Bullgari do të lëvizin ndërmjet 4 dhe 9°, në Sofje dhe në lugina 3°. Para mesditës do të mbajë mot me diell mbi Bullgarinë Perëndimore, por vranësirat nga perëndimi do të rriten deri në të konsiderueshme,..

botuar më 24-02-23 6.15.MD
Kryeministri Nikollaj Denkov

Koalicioni jo-qeverisës filloi të flasë për negociata

Pasi ministrja e jashtme Maria Gabriel dhe kryeministri Nikollaj Denkov i diskutojnë raportet për aktivitetet e qeverisë në muajt e fundit, PP-DB dhe GERB-SDS do të ulen në tryezën e bisedimeve. Para gazetarëve në parlament, kryeministri Nikollaj..

botuar më 24-02-23 4.26.MD