Programi i ditës
Madhësia e tekstit
Radioja Kombëtare Bullgare © 2024 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Rezultatet e votimit vendor nuk e kanë ndryshuar peizazhin politik

Foto: BGNES/Trend

Vota lokale nuk ka ndryshuar qëndrimet politike në vend. Mbështetja për qeverinë bie në 20%. Mosbesimi ndaj procesit zgjedhor është i lartë. 47% mendojnë se vota lokale ishte e padrejtë, 19% janë të mendimit të kundërt, sipas një sondazhi përfaqësues të Qendrës Kërkimore “Trend”, të porositur nga kanali televiziv “24 Çasa”, një shumicë prej 59% mendojnë se votimi i përzier me letër dhe me makinë duhet të mbetet. 44% e të anketuarve nuk besojnë se vota lokale do të ndryshojë diçka në komunën e tyre. 29 për qind janë optimistë se do të ketë ndryshim, 16 për qind presin përkeqësim. GERB mbetet forca e parë politike me mbështetje prej 24.7%. “Po e vazhdojmë ndryshimin – Bullgaria Demokratike” ka 17,9%, “Vëzrazhdane” është e treta me 15,4%, pasuar nga Lëvizja për të Drejtat dhe Liritë /DPS/ me 13.3% për qind, Partia Socialiste Bullgare /BSP/ me 9.4% dhe "Ka një popull të tillë" /ITN/ me 4.4%. 30 për qind e votuesve duan zgjedhje të parakohshme parlamentare. Për 47% nuk ka nevojë për votim të ri.

Më shumë nga rubrika

Bashkëpunimi midis Bullgarisë dhe Shqipërisë sa vjen dhe rritet

Bullgaria dhe Shqipëria gjithmonë kanë ruajtur një miqësi shumë të mirë dhe kanë bashkëpunuar në fusha të ndryshme, bashkëpunim i cili sa vjen e rritet. Radio Bullgaria ju informoi për takimet e kryetarit të Parlamentit të Bullgarisë, Rosen Zheljazkov,..

botuar më 24-02-27 10.30.MD
Rosen Zheljazkov

Rosen Zheljazkov e quajti Shqipërinë kampione të Ballkanit në drejtim të integrimit evropian

Bullgaria dhe Shqipëria kanë një fat të ngjashëm historik në dekadat e fundit. Ne simpatizojmë politikanët dhe popullin shqiptar për përpjekjet e tyre në rrugën e integrimit evropian, tha kryetari i Kuvendit Popullor Rosen Zheljazkov .  Në një..

rinovuar më 24-02-27 6.49.MD

Presidenti Rumen Radev: Dërgimi i trupave nga një vend i NATO-s në Ukrainë do të thotë një konflikt global

Në një konferencë të përbashkët me Presidenten e Sllovenisë, Nataša Pirc Musar, e cila ndodhet për një vizitë zyrtare në Bullgari, Presidenti Rumen Radev komentoi një deklaratë të presidentit francez Emmanuel Macron më 26 shkurt në një konferencë..

botuar më 24-02-27 3.38.MD