Programi i ditës
Madhësia e tekstit
Radioja Kombëtare Bullgare © 2024 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

DW tregon në fokus bullgaren Vivi Vasileva

Foto: vividrums.com

Njihuni me yllin e perkusioneve - Vivi Vasileva. Kështu nis video-historia e shkurtër e Deutsche Welle-s për bullgaren 29-vjeçare, e cila në fillim të vitit u bë perkusionistja e parë me çmimin prestigjioz me emrin e kompozitorit dhe dirigjentit amerikan Leonard Burstein.

Vivi ka lindur në Gjermani, në familjen e violinistëve Petër dhe Krasimira Vasilevi dhe është motra më e vogël e violinistit virtuoz bullgar Vasko Vasilev.  Krejt e pritshme, fillimi i saj si muzikante ishte lidhur me tingullin e violinës, por kur ishte vetëm 8 vjeç, në një plazh të egër në zonën e Karaderes në bregdetin bullgar të Detit të Zi, ajo takoi të rinj, të cilët luanin në tuba dhe në çdo gjë në dorë që mund të "zbutej" nga duart e tyre. Kështu ajo u mahnit nga tingujt e instrumenteve të goditjes.

Rezulton se vetëm 10% e perkusionistëve klasikë janë gra. Në video, Vivi Vasileva shpreh mirënjohjen e saj ndaj solistes së parë femre të perkusuineve në një orkestër - skocezes Evelyn Glennie, e cila, megjithë shurdhimin e saj, është një nga muzikantet më të shquara të kohës sonë dhe, në moshën 58-vjeçare, ende jep koncerte anembanë botes. Diçka që vetë Vivi Vasileva e bën që nga moshën 16-vjeçare.

“Për mua muzika është jeta”, sqaron thjesht për DW Vivi Vasileva.

Përpiloi: Vesella Krësteva

Përgatiti në shqip dhe publikoi: Vesella Mançeva

Më shumë nga rubrika

Me një koncert të këngëtares Mimi Ivanova fillon Java e Kulturës Bullgare në Australi

Me një koncert të këngëtares bullgare Mimi Ivanova më 27 shkurt fillon Java e Kulturës Bullgare në Australi. Me një sërë ngjarjesh kulturore dhe argëtuese komuniteti bullgar në këtë vend të largët do të shënojë Festën Kombëtare të Bullgarisë - 3..

botuar më 24-02-27 8.10.PD

“Ngadalëso” ... sot është Dita e Shpejtësisë së Ngadaltë

Sot po festojmë një ngjarje kurioze - Ditën Ndërkombëtare të Shpejtësisë së Ngadaltë, e njohur edhe si Festa e Qetësisë. Lëvizja sociale e quajtur Slow Life (Jeta e Ngadaltë) lindi në vitin 1986. Sot, në më shumë se 90 qytete në shtete të..

botuar më 24-02-26 6.35.PD

Drejtimet në albumin debutues të autores së talentuar Kalina Andreeva

Kalina Andreeva është pak më shumë se 20 vjeç, por tashmë është e njohur si kontrabasiste e talentuar, këngëtare dhe autore muzike. Ajo krijoi kompozimin e saj të parë në moshën 4-5 vjeç duke shpikur një melodi, të cilën babai i saj e harmonizoi..

botuar më 24-02-23 8.35.PD