Programi i ditës
Madhësia e tekstit
Radioja Kombëtare Bullgare © 2024 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Bullgaria në një përqafim me borë

Reshjet e dendura të borës dhe erërat e forta uragane më 25 dhe 26 nëntor e ndërlikuan situatën në mbarë Bullgarinë. Gjysmë milion familje kanë mbetur pa energji elektrike, në disa vende ka pasur edhe ndërprerje të furnizimit me ujë.

Për shkak të kushteve të rënda atmosferike, në një sërë zonash të populluara të vendit u shpall gjendje e jashtëzakonshme dhe 27 nëntori u kthye në ditë jashtëshkollore për nxënësit e mbi 280 shkollave në 13 rrethe. Stuhitë e borës krijuan probleme në rrjetin rrugor të Bullgarisë. Është i vështirësuar edhe transporti hekurudhor – Hekurudhat Shtetërore Bullgare bënë të ditur për vonesa dhe anulim të lëvizjes së disa trenave. 


Shumë pemë dhe degë të thyera ranë mbi makinat dhe vështirësuan lëvizjen në rrugët e vendbanimeve. 

Jashtë situatës ekstreme për qytetarët, skena e borës u solli shumë gëzim dashamirësve të sporteve dimërore, të cilët tashmë presin fillimin e sezonit të skijimit.

Maja më e lartë e malit Vitosha, afër kryeqytetit të Sofjes, ka tashmë 60 cm borë, në Rozhen në malin Rodope bota është mbi 20 cm, mbi gjysmë metër është mbulesa e dëborës e vendpushimit Borovec në malin Rilla.  

Dielli, bora e bardhë dhe gjethet e pa rënë ende në pemë krijojnë peizazhe të bukura.Foto: BTA, BGNES, Rosica Petkova


Më shumë nga rubrika

Një shëtitje përgjatë shtigjeve me dëborë të malit Vitosha

Për shumë banorë dhe mysafirë të kryeqytetit bullgar, një shëtitje në Vitosha - mali që ngrihet në afërsi të qytetit - është një kënaqësi e madhe. Duhet vetëm gjysmë ore për të arritur në zonën “Urët e Arta” (“Zllatnite Mostove”) të Vitoshës,..

botuar më 24-01-18 10.05.MD

Një shëtitje nëpër shpatet e maleve bullgare

Këtë dimër filloi me mot jashtëzakonisht të ngrohtë, por ndërsa ende nuk ka dëborë në rrafshinat e ulëta, në shpatet më të larta të maleve situata është krejt e ndryshme. Në saj të kësaj në disa pushimore sezoni i skive u hap zyrtarisht ditë më parë...

botuar më 24-01-05 5.37.MD

Sofja në ngjyrat e Krishtlindjes

Edhe qytezat e Krishtlindjes sjellin gëzim dhe atmosferë festive... Foto: Krasimir Martinov

botuar më 23-12-19 8.48.PD