Programi i ditës
Madhësia e tekstit
Radioja Kombëtare Bullgare © 2024 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

"Nëse nesër nuk ka sot"

Foto: FB / MiroOfficialFanpage

Dy nga yjet më të mëdhenj të muzikës pop bullgare - Miro dhe Maria Ilieva - regjistruan këngën e tyre të parë së bashku, të titulluar "Nëse nesër nuk ka sot". Të dy thonë se krijimi i saj ka ndodhur krejt natyrshëm dhe në vetëm pak ditë. Dëshira e tyre është që nëpërmjet muzikës t'u drejtohen me dashuri dhe mirënjohje njerëzve të tyre të dashur.

Ata e kanë krijuar muzikën dhe tekstin së bashku, ndërsa për aranzhimin e versionit audio kanë punuar me Georgi Strezov.

"Gjithmonë kam dashur të punoj me Miron, sepse e admiroj talentin, energjinë dhe ndjenjën e tij për botën. Dhe jam pafundësisht e lumtur që më në fund kjo ndodhi në këtë mënyrë magjike", thotë Maria Ilieva.

Videoja me regji të Nikollaj Pavllov bazohet në idenë e Miros dhe tregon historinë e dashurisë së pashuar të ndërthurur në dy hapësira kohore.

Përgatiti në shqip dhe publikoi: Vesella Mançeva

Më shumë nga rubrika

Me një koncert të këngëtares Mimi Ivanova fillon Java e Kulturës Bullgare në Australi

Me një koncert të këngëtares bullgare Mimi Ivanova më 27 shkurt fillon Java e Kulturës Bullgare në Australi. Me një sërë ngjarjesh kulturore dhe argëtuese komuniteti bullgar në këtë vend të largët do të shënojë Festën Kombëtare të Bullgarisë - 3..

botuar më 24-02-27 8.10.PD

“Ngadalëso” ... sot është Dita e Shpejtësisë së Ngadaltë

Sot po festojmë një ngjarje kurioze - Ditën Ndërkombëtare të Shpejtësisë së Ngadaltë, e njohur edhe si Festa e Qetësisë. Lëvizja sociale e quajtur Slow Life (Jeta e Ngadaltë) lindi në vitin 1986. Sot, në më shumë se 90 qytete në shtete të..

botuar më 24-02-26 6.35.PD

Drejtimet në albumin debutues të autores së talentuar Kalina Andreeva

Kalina Andreeva është pak më shumë se 20 vjeç, por tashmë është e njohur si kontrabasiste e talentuar, këngëtare dhe autore muzike. Ajo krijoi kompozimin e saj të parë në moshën 4-5 vjeç duke shpikur një melodi, të cilën babai i saj e harmonizoi..

botuar më 24-02-23 8.35.PD