Programi i ditës
Madhësia e tekstit
Radioja Kombëtare Bullgare © 2024 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Bullgarët nga Târgoviște e Rumanisë festuan 172 vjetorin e vendosjes së tyre në këto troje

Foto: Facebook/zaedno.ro

Bullgarët nga “Matei Voivoda” – lagja e bullgarëve etnikë në qytetin rumun Târgoviște, sot festojnë 172 vjetorin e vendosjes së tyre atje, transmeton BTA. Mysafirë specialë në këtë aktivitet ishin ambasadori i Bullgarisë në Rumani Radko Vllajkov, deputeti nga pakica bullgare në parlamentin rumun Georgi Nakov dhe kryetari i Bashkisë së Târgoviște-s Christian Stan. Në një shërbesë në kishën “Shën Nifon”, ndërtuar me fonde bullgare, lutja “Ati ynë” u tha në gjuhën bullgare. “Në këtë ditë 172 vjet më parë iu dha leja 57 familjeve bullgare të vendosen këtu dhe të krijojnë një lagje të tyre”, theksoi në fjalën e tij Radko Vllajkov. Pas shërbesës u vendosën lule në monumentin e bullgarëve të parë që u vendosën në këto troje dhe në monumentin e ushtarëve rumunë me origjinë bullgare nga lagja "Matei Voivoda".

Në Shtëpinë e Kulturës në lagjen bullgare, ansamblet e organizatave të bullgarëve nga Târgoviște, Băleni, Izvoarele dhe Vinga mbajtën një koncert folklorik. Sot në qytetin rumun të Târgoviște-s jetojnë rreth 700 bullgarë.

Më shumë nga rubrika

Parashikimi i motit për 28 shkurtin

Të enjten temperaturat minimale në Bullgari do të lëvizin ndërmjet 2 dhe 7°, në Sofje - 4°. Gjatë ditës do të fryjë erë e lehtë deri mesatare. Vranësirat do të rriten në mbrëmje nga jugperëndimi dhe në Bullgarinë Perëndimore do të ketë reshje të..

botuar më 24-02-28 7.25.MD
Todor Tagarev

Është prestigjioze t’i jepet ndihma Ukrainës, sipas ministrit të mbrojtjes

Ministri i mbrojtjes Todor Tagarev u dëgjua në parlament nga komisioni i mbrojtjes në lidhje me ndihmën ushtarake për Ukrainën. Në sfondin e kërkesave për dorëheqjen e tij nga GERB dhe DPS, ministri u tha gazetarëve se nuk ka ndërmend të japë..

botuar më 24-02-28 5.12.MD
Godina e Ministrisë së Mbrojtjes

Ministri i Mbrojtjes tha se Bullgaria do të rrisë ndihmën për Ukrainën

Ne kategorikisht nuk do të dërgojmë trupa në Ukrainë dhe kjo çështje nuk është në diskutim. Kabineti ynë ka ofruar ndihmë për Ukrainën për 47 milionë euro, tha për bTV ministri i mbrojtjes Todor Tagarev. Do të ketë ndihmë të re dhe ajo do të jetë..

botuar më 24-02-28 9.42.PD