Programi i ditës
Madhësia e tekstit
Radioja Kombëtare Bullgare © 2024 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Nga 1 dhjetori pa makina të vjetra në qendër të Sofjes

Foto: BGNES

Nga 1 dhjetori 2023, në qendër të Sofjes do të hyjë në fuqi një zonë me emetim të ulët, e cila do të jetë në fuqi deri më 28 shkurt 2024, në të ashtuquajturën "unazë e vogël", transmetoi BNR - Radio Sofja. Në kryqëzimet ku hyhet në “unazën e vogël” duhet të ketë tabela në bullgarisht dhe anglisht. Ndalimi do t’u përkasë makinat e grupit të parë të ndotjes së mjedisit. Qëllimi është përmirësimi i cilësisë së ajrit në pjesën qendrore të qytetit, e cila është edhe zona më e ngarkuar. Kamerat do të monitorojnë për shkelësit. Gjoba është nga 50 leva (rreth 25 euro) deri në 500 leva (rreth 250 euro). Do të ketë përjashtime për personat me regjistrim adresash në zonë dhe për personat me aftësi të kufizuara. Kufizimet do të jenë në fuqi për tre muajt e dimrit - nga 1 dhjetori deri më 28 shkurt të vitit të ardhshëm.

Pritet që në vitin 2025 zona të zgjerohet.

Makinat janë ndotësi i dytë më i madh pas ngrohjes shtëpiake.


Më shumë nga rubrika

Parashikimi i motit për 28 shkurtin 2024

Ditën e mërkurë temperaturat minimale në Bullgari do të lëvizin nga 2 deri në 7°, në Sofje 6°. Gjatë ditës do të mbajë mot me diell me vranësira mesatare dhe të larta, më të theksuara në Bullgarinë Jugperëndimore, por nuk do të ketë reshje. Para..

botuar më 24-02-27 7.30.MD
Kryeministri Nikollaj Denkov

Nuk do të dërgohen ushtri bullgare në Ukrainë, premtoi kryeministri

“Në asnjë mënyrë askush nuk e ka ngritur çështjen e dërgimit të trupave në Ukrainë. Zelenski nuk e ka ngritur një pyetje të tillë”. Kështu deklaroi kryeministri Nikollai Denkov me rastin e një kërkese të paraqitur nga Partia Socialiste Bullgare (BSP) në..

botuar më 24-02-27 6.17.MD
Kryeministri Denkov dhe zëvendëskryeministrja Maria Gabriel

Kryeministri Nikollaj Denkov premtoi vazhdimësi pas rotacionit

Kryeministri Nikollaj Denkov komentoi rotacionin e ardhshëm në qeveri më 6 mars gjatë pjesëmarrjes së tij në Asamblenë e Përgjithshme të Asociacionit Kombëtar të Komunave në Bullgari, që filloi në Sofje. Ai u zotua se do të ketë vazhdimësi mes tij..

botuar më 24-02-27 6.01.MD