Programi i ditës
Madhësia e tekstit
Radioja Kombëtare Bullgare © 2024 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

"Indiferent" - kënga e re e grupit “Innerglow”

Foto: Facebook /InnerglowBand

Disa ditë pas debutimit në skenën e Londrës, “Innerglow” prezantoi këngën e tyre më të fundit “Indiferent”. Pas këngës së tyre të suksesshme "Shenja", kjo është kënga e dytë e grupit me tekst në bullgarisht.

"Indiferent" lindi akoma në verë, por që pas kthimit të tyre nga Londra, muzikantët u fokusuan tërësisht në projektin e ri - përfundimin e këngës dhe realizimin e videos.

Për herë të parë ata e interpretuan këngën “Indiferent” live para publikut në koncertin e tyre në Studion e Parë të Radios Kombëtare Bullgare /BNR/, me të cilin djemtë përfunduan ciklin veror të performancave.


Sipas frontmenit të grupit Todor Kovaçev, është një sfidë të bësh këngë si në bullgarisht ashtu edhe në anglisht. Por ata e kanë bindur veten se audienca e pranon shumë natyrshëm edhe ndryshimin e gjuhëve, edhe kombinimin e stileve.

Në këngën "Indiferent" teksti dhe muzika bashkohen vërtet organikisht për të përcjellë mesazhet në mënyrën më ndikuese. Dhe ato janë të rëndësishme dhe reflektojnë tek secili prej nesh. Todor Kovaçev tha:

"Kjo është një këngë për indiferencën, për ikjen nga emocionet e vërteta, nga ndjesitë e vërteta. Por mendoj se në muzikën tonë ka gjithmonë njëfarë optimizmi. Shumë njerëz na thanë se e kanë parë veten në tekst, na thanë - "Kështu ndihem tani!", që për mua është një nga komplimentet më të mëdha. "


Foto: Facebook /InnerglowBand
Përgatiti në shqip dhe publikoi: Vesella Mançeva

Më shumë nga rubrika

Me një koncert të këngëtares Mimi Ivanova fillon Java e Kulturës Bullgare në Australi

Me një koncert të këngëtares bullgare Mimi Ivanova më 27 shkurt fillon Java e Kulturës Bullgare në Australi. Me një sërë ngjarjesh kulturore dhe argëtuese komuniteti bullgar në këtë vend të largët do të shënojë Festën Kombëtare të Bullgarisë - 3..

botuar më 24-02-27 8.10.PD

“Ngadalëso” ... sot është Dita e Shpejtësisë së Ngadaltë

Sot po festojmë një ngjarje kurioze - Ditën Ndërkombëtare të Shpejtësisë së Ngadaltë, e njohur edhe si Festa e Qetësisë. Lëvizja sociale e quajtur Slow Life (Jeta e Ngadaltë) lindi në vitin 1986. Sot, në më shumë se 90 qytete në shtete të..

botuar më 24-02-26 6.35.PD

Drejtimet në albumin debutues të autores së talentuar Kalina Andreeva

Kalina Andreeva është pak më shumë se 20 vjeç, por tashmë është e njohur si kontrabasiste e talentuar, këngëtare dhe autore muzike. Ajo krijoi kompozimin e saj të parë në moshën 4-5 vjeç duke shpikur një melodi, të cilën babai i saj e harmonizoi..

botuar më 24-02-23 8.35.PD