Programi i ditës
Madhësia e tekstit
Radioja Kombëtare Bullgare © 2024 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Zyrë në autobus dykatësh? Një sipërmarrës bullgar e bën të mundur idenë për çdo pikë të BE-së

Tre vjet pasi Covid-19 na vërtetoi se zyra e punës mund të mos jetë saktësisht një vend fiks, një alternativë e saj janë të ashtuquajturat hapësira të përbashkëta zyre. Ato po bëhen gjithnjë e më të preferuara kryesisht për shkak të lirisë që ofrojnë dhe mundësisë së punës me kohë të plotë nga çdo pikë e vendit.

Megjithatë, një sipërmarrës bullgar gjeti një mundësi për të bërë diçka ndryshe – zyrën e parë me rrota. Po, e keni lexuar mirë, sepse hapësira e përbashkët ndodhet në një autobus të vjetër të transportit publik të kryeqytetit gjerman, Berlin. Ai nuk mund të transportojë pasagjerë, por pasi porositet nga klientët, pronari e çon në vendin e dëshiruar ku njerëzit duan të punojnë. Është e mundur të udhëtojë në çdo pikë të Bullgarisë dhe të Bashkimit Evropian dhe të përdoret për një periudhë të pacaktuar kohore.

Autobusi dykatësh ka hapësirë për 30 persona. Në katin e parë ka tavolina, madje edhe për qëndrim në këmbë, të cilat mund të përdoren edhe nga personat me karrige me rrota sepse ka edhe një rampë. Hapësira në katin e dytë të zyrës alternative ofron mundësi për takime apo organizime të ndryshme.

Lexoni më tepër:

Foto: Arkiva personale

Përktheu në shqip dhe publikoi: Kostandina Bello

Më shumë nga rubrika

Dan Preda: Planet e bashkëpunimit ndërmjet Radio Rumanisë dhe Radios Kombëtare Bullgare po bëhen gjithnjë e më konkrete

Më 1 shkurt 2024, një delegacion i Radio Rumania vizitoi Sofjen dhe u takua me punonjës dhe departamente të ndryshme të Radios Kombëtare Bullgare. Vizita u bazua në marrëveshjen e bashkëpunimit ndërmjet dy mediave publike të nënshkruar në vitin 2023. Me..

botuar më 24-02-28 7.30.PD

Bullgarët në Gorë ruajnë gjuhën dhe kulturën e tyre, por kanë nevojë për mbështetje - Pjesa II

  Vazhdon vizita jonë tek bullgarët në rajonin e Gorës në Shqipërinë Verilindore. Bullgarët në Gorë ruajnë gjuhën dhe kulturën e tyre, por kanë nevojë për mbështetje - Pjesa I Miri j an Dauti është një nga mësuesit në moshë më të re në..

botuar më 24-02-25 11.30.PD

Takime të pazakonta me shpendë në mes të dimrit

Një lajmëtar i hershëm i pranverës ka habitur banorët e fshatit Podkrepa. Lejleku i parë i vitit fluturoi papritmas në fshatin Haskovo edhe para se banorët e tij të kenë vendosur veroret e tyre. Lejleku Danço ka ardhur plot 5 ditë më herët sesa pritej...

botuar më 24-02-25 9.00.PD