Programi i ditës
Madhësia e tekstit
Radioja Kombëtare Bullgare © 2024 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Një ndërtesë emblematike e Sofjes do të zgjohet për një jetë të re

Kompleksi Qendror Tregtar i Sofjes
Foto: BTA

Një nga godinat emblematike në pjesën qendrore të kryeqytetit po përgatitet për një jetë të re. Tregu i parë modern i mbyllur me produkte mishi, qumështi, peshk dhe perime në Sofje po i nënshtrohet restaurimit në shkallë të gjerë, që tashmë ka arritur në një fazë të avancuar. Janë restauruaer dhe pastruar pllakat origjinale gëlqerore, janë restauruar stemat në hyrjet e fasadave lindore dhe perëndimore, si dhe kulla e sahatit në hyrjen kryesore. Pasi kishte mbetur i ngrirë për 40 vjet, sahati do të matë sërish orën.

Për t'u rikthyer në pamjen e tij origjinale, shatërvani i ndërtesës do të jetë i veshur me mermer jeshil nga India. Rikonstruksioni i çatisë nga ana tjetër është kryer me materiale efektive energjetike.

Për shkak të arkitekturës së saj të jashtëzakonshme, vepër e Naum Torbovit, i lindur në afërsi të qytetit të Manastirit, Kompleksi Qendror Tregtar i Sofjes mori statusin e monumentit të kulturës me rëndësi kombëtare në vitin 1955.

Kompleksi Qendror Tregtar i Sofjes do të hapi dyert në fund të prillit ose në fillim të majit 2024, siguroi drejtori ekzekutiv i zinxhirit të hipermarketeve që bleu godinën. Fondet e investuara për blerjen arrijnë në 35 milionë leva, ndërsa me ato të investuara për restaurim do të arrijnë në 50 milionë leva.

Foto: BTA, BGNES

Përktheu në shqip dhe publikoi: Kostandina Bello

Më shumë nga rubrika

Dan Preda: Planet e bashkëpunimit ndërmjet Radio Rumanisë dhe Radios Kombëtare Bullgare po bëhen gjithnjë e më konkrete

Më 1 shkurt 2024, një delegacion i Radio Rumania vizitoi Sofjen dhe u takua me punonjës dhe departamente të ndryshme të Radios Kombëtare Bullgare. Vizita u bazua në marrëveshjen e bashkëpunimit ndërmjet dy mediave publike të nënshkruar në vitin 2023. Me..

botuar më 24-02-28 7.30.PD

Bullgarët në Gorë ruajnë gjuhën dhe kulturën e tyre, por kanë nevojë për mbështetje - Pjesa II

  Vazhdon vizita jonë tek bullgarët në rajonin e Gorës në Shqipërinë Verilindore. Bullgarët në Gorë ruajnë gjuhën dhe kulturën e tyre, por kanë nevojë për mbështetje - Pjesa I Miri j an Dauti është një nga mësuesit në moshë më të re në..

botuar më 24-02-25 11.30.PD

Takime të pazakonta me shpendë në mes të dimrit

Një lajmëtar i hershëm i pranverës ka habitur banorët e fshatit Podkrepa. Lejleku i parë i vitit fluturoi papritmas në fshatin Haskovo edhe para se banorët e tij të kenë vendosur veroret e tyre. Lejleku Danço ka ardhur plot 5 ditë më herët sesa pritej...

botuar më 24-02-25 9.00.PD