Programi i ditës
Madhësia e tekstit
Radioja Kombëtare Bullgare © 2024 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Instituti bullgar INSAIT hyri në Aleancën globale të "Meta" dhe IBM për krijimin e inteligjencës artificiale

Foto: BTA

Instituti për Shkenca Kompjuterike, Inteligjencë Artificiale dhe Teknologji - INSAIT, në Universitetin e Sofjes, është ndër 50 organizatat në botë që kanë marrë ftesë për të marrë pjesë në Aleancën e parë globale historike për krijimin e inteligjencës artificiale. Nisma е IBM dhe "Meta" u njoftua në SHBA dhe synon të bashkojë mendjet më të mëdha në botë nga sektori privat, rrethet akademike dhe institucionet për hir të ndërtimit të inteligjencës artificiale globale të hapur, të sigurt dhe të përgjegjshme, bëri të ditur zyra e shtypit e Ministrisë së Arsimit dhe Shkencës në Bullgari. 

Dy kompanitë thanë se ky është një moment kyç për zhvillimin e inteligjencës artificiale dhe të ardhmen e saj. INSAIT bullgar e ka regjistruar emrin e saj në institucione shkencore kryesore, si NASA, CERN, universitetet - Harvard, Yale, Berkeley, Cyrih e të tjera, si dhe kompani teknologjike, si Sony, Linux, Intel, AMD dhe Dell. INSAIT është përfaqësuesi i vetëm i Evropës Lindore në projekt dhe e ka shkruar emrin e tij ndër themeluesit e nismës, raporton BTA.

Më shumë nga rubrika

Bullgarët në Gorë ruajnë gjuhën dhe kulturën e tyre, por kanë nevojë për mbështetje - Pjesa II

  Vazhdon vizita jonë tek bullgarët në rajonin e Gorës në Shqipërinë Verilindore. Bullgarët në Gorë ruajnë gjuhën dhe kulturën e tyre, por kanë nevojë për mbështetje - Pjesa I Miri j an Dauti është një nga mësuesit në moshë më të re në..

botuar më 24-02-25 11.30.PD

Takime të pazakonta me shpendë në mes të dimrit

Një lajmëtar i hershëm i pranverës ka habitur banorët e fshatit Podkrepa. Lejleku i parë i vitit fluturoi papritmas në fshatin Haskovo edhe para se banorët e tij të kenë vendosur veroret e tyre. Lejleku Danço ka ardhur plot 5 ditë më herët sesa pritej...

botuar më 24-02-25 9.00.PD

Treni për teren malor i Rodopeve me një kompozim festiv për 3 Mars

Dhe këtë vit kremtimi i festës sonë kombëtare, 3 Marsit, do të shoqërohet me rrugëtimin tradicional me kompozim festiv në trenin për teren malor të Rodopeve. Për këtë qëllim Hekurudhat Shtetërore Bullgare (BDZ) dhe Shoqata Qytetare “Për linjën e trasesë..

botuar më 24-02-25 8.10.PD