Programi i ditës
Madhësia e tekstit
Radioja Kombëtare Bullgare © 2024 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

51% e bullgarëve priren të votojnë për Parlamentin Evropian

Foto: BGNES

Sipas një sondazhi të Eurobarometrit të porositur nga Parlamenti Evropian, sipas 72% të qytetarëve të BE-së dhe 57% të bullgarëve, vendi i tyre përfiton nga të qenit pjesë e Komunitetit Evropian. Për 61 për qind prej qytetarëve të anketuar në BE dhe 48 për qind të të anketuarve në Bullgari, BE-ja është diçka pozitive. 10 për qind e të gjithë evropianëve dhe 12 për qind e bullgarëve kanë një opinion negativ për BE-në. Qytetarët në BE vendosin demokracinë në vend të parë mes vlerave evropiane - 38%, në vend të dytë janë mbrojtja e të drejtave të njeriut dhe liria e fjalës, për 27 për qind. Për bullgarët, në vend të parë është liria e lëvizjes - 40%, në vend të dytë është shteti i së drejtës - për 30%. 68% e të anketuarve në BE dhe 51% e bullgarëve shprehin gatishmërinë e tyre për të votuar në zgjedhjet e ardhshme për eurodeputetë në qershor. 16 për qind e të gjithë evropianëve dhe 30 për qind e bullgarëve kanë deklaruar se nuk do të shkojnë të votojnë.

Më shumë nga rubrika

Parashikimi i motit për 23 shkurtin

Të premten temperaturat minimale në Bullgari do të lëvizin ndërmjet 0 dhe 5°, në Sofje - 2°. Gjatë ditës do të ketë vranësira të shpërndara në shumë vende deri me diell. Më shumë vranësira do të ketë në rajonet ekstreme jugore, por vetëm..

botuar më 24-02-22 6.30.MD

Presidenti francez Emmanuel Macron falënderoi kryeministrin bullgar Nikollaj Denkov

“I dashur Nikollai, faleminderit që erdhët në Paris dhe se e filluat këtë luftë të guximshme për reforma dhe politikë pro-evropiane për Bullgarinë dhe për Evropën”, shkroi presidenti francez Emmanuel Macron në bullgarisht në faqen e tij në..

botuar më 24-02-22 6.14.MD
Nikollaj Denkov

Kryeministri Nikollaj Denkov bëri thirrje për dialog pas përplasjes me partnerët nga jo-koalicioni

Me rastin e mosmarrëveshjeve për memorandumin e qeverisjes të propozuar nga “Po e vazhdojmë ndryshimin – Bullgaria Demokratike” (PP-DB) dhe refuzimin e GERB-SDS për nënshkrimin e tij, kryeministri Nikollaj Denkov theksoi se “është normale që palët..

botuar më 24-02-22 5.47.MD