Programi i ditës
Madhësia e tekstit
Radioja Kombëtare Bullgare © 2024 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Në vitin 2023, 193 000 migrantë të paligjshëm u ndaluan ose u kthyen

Foto: BTA

Deri në fund të nëntorit, policia kufitare bullgare ka ndaluar më shumë se 176 000 përpjekje të emigrantëve për të hyrë ilegalisht në BE. Kjo është një rritje prej 13% krahasuar me nëntorin 2022, bëri të ditur Ministria e Brendshme. Për muajin nëntor, një rënie sezonale prej 35% raportohet në tentativat për kalime të paligjshme të regjistruara. Të penguarit janë tërhequr në brendësi të vendeve fqinje. Situata më e tensionuar është përgjatë kufirit bullgaro-turk, ku është përqendruar 99% e presionit të emigrantëve. 175 500 janë tentativat për të depërtuar përmes kufirit bullgaro-turk. Pjesa tjetër është përgjatë kufirit bullgaro-grek. Atje rënia e rasteve është 86% krahasuar me vitin 2022. Sipas informacioneve të patrullave bullgare, autoritetet kufitare fqinje kanë ndaluar 616 emigrantë. Që nga fillimi i vitit 2023, në vend janë kapur 17 186 emigrantë të paligjshëm.


Më shumë nga rubrika

Parashikimi i motit për 28 shkurtin 2024

Ditën e mërkurë temperaturat minimale në Bullgari do të lëvizin nga 2 deri në 7°, në Sofje 6°. Gjatë ditës do të mbajë mot me diell me vranësira mesatare dhe të larta, më të theksuara në Bullgarinë Jugperëndimore, por nuk do të ketë reshje. Para..

botuar më 24-02-27 7.30.MD
Kryeministri Nikollaj Denkov

Nuk do të dërgohen ushtri bullgare në Ukrainë, premtoi kryeministri

“Në asnjë mënyrë askush nuk e ka ngritur çështjen e dërgimit të trupave në Ukrainë. Zelenski nuk e ka ngritur një pyetje të tillë”. Kështu deklaroi kryeministri Nikollai Denkov me rastin e një kërkese të paraqitur nga Partia Socialiste Bullgare (BSP) në..

botuar më 24-02-27 6.17.MD
Kryeministri Denkov dhe zëvendëskryeministrja Maria Gabriel

Kryeministri Nikollaj Denkov premtoi vazhdimësi pas rotacionit

Kryeministri Nikollaj Denkov komentoi rotacionin e ardhshëm në qeveri më 6 mars gjatë pjesëmarrjes së tij në Asamblenë e Përgjithshme të Asociacionit Kombëtar të Komunave në Bullgari, që filloi në Sofje. Ai u zotua se do të ketë vazhdimësi mes tij..

botuar më 24-02-27 6.01.MD